Článek
„Královna dnes odpoledne pokojně zemřela v Balmoralu,“ oznámil ve čtvrtek na Twitteru oficiální účet královské rodiny a její webové stránky zčernaly. „Král a královna manželka zůstanou dnes večer na Balmoralu a zítra se vrátí do Londýna.“
Oznámení předcházely hodiny nejistoty, kdy veřejnost netrpělivě sledovala hlášení médií. V průběhu dne se totiž objevily informace, podle kterých byli královnini lékaři znepokojeni jejím zdravím. Na hrad Balmoral se pak během odpoledne začali sjíždět jednotliví členové královské rodiny.
A statement from His Majesty The King: pic.twitter.com/AnBiyZCher
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 8, 2022
„S nejtěžším srdcem jsme se dozvěděli o odchodu nejdéle vládnoucí kanadské panovnice, Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Byla neustále přítomna v našich životech – a její služba Kanaďanům zůstane navždy důležitou součástí historie naší země,“ reagoval na smutné zprávy Justin Trudeau, premiér Kanady, která je konstituční monarchií a v jejím čele stojí právě britský monarcha.
„Při pohledu zpět na její život a vládu, která trvala tolik desetiletí, si Kanaďané budou vždy pamatovat a vážit si moudrosti, soucitu a vřelosti Jejího Veličenstva. V této nejtěžší době myslíme na členy královské rodiny,“ dodal předseda kanadské vlády.
Smutek nad úmrtím královny vyjádřil prostřednictvím sociální sítě i Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny, která momentálně válčí s Ruskem. Británie je pro jeho zemi jednou z důležitých opor a bývalý premiér země Boris Johnson stát dokonce opakovaně navštívil navzdory zuřícímu konfliktu.
It is with deep sadness that we learned of the death of Her Majesty Queen Elizabeth II. On behalf of the 🇺🇦 people, we extend sincere condolences to the @RoyalFamily, the entire United Kingdom and the Commonwealth over this irreparable loss. Our thoughts and prayers are with you.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) September 8, 2022
„S hlubokým zármutkem jsme se dozvěděli o úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Jménem ukrajinského lidu vyjadřujeme upřímnou soustrast královské rodině, celému Spojenému království a Commonwealthu nad touto nenapravitelnou ztrátou. Naše myšlenky a modlitby jsou s vámi,“ hlásá Zelenského příspěvek.
Nová premiérka Británie, Liz Trussová, o úmrtí královny promluvila přímo před svým sídlem Downing Street 10. Během proslovu Alžbětu II. označila za „skálu, na níž byla vybudována moderní Británie“, a dodala, že „Británie je tak skvělou zemí, jakou je dnes, jen díky ní“.
Sledujte nejnovější informace
Vše, co se nyní děje ve Spojeném království, i reakce přicházející z celého světa sledujeme v online reportáži:
Svou soustrast pozůstalým již vyjádřily také jiné osobnosti Spojeného království, například skotská premiérka Nicola Sturgeonová nebo velšský premiér Mark Drakeford. Ten například vyzdvihl to, že jako nejdéle vládnoucí britská panovnice pevně zastávala hodnoty a tradice monarchie.
„S hlubokým zármutkem jsem se dozvěděla o úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Byla nejdéle sloužící hlavou státu na světě a jednou z jeho nejuznávanějších osobností. Vyjadřuji upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu,“ nechala se pak na Twitteru slyšet Ursula von der Leyenová, která ke svému příspěvku připojila také dopis adresovaný Charlesovi. Ten bude jakožto král oficiálně titulován Charles III.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 8, 2022
„Její Veličenstvo královna Alžběta II. ztělesňovala kontinuitu a jednotu britského národa po více než 70 let. Vzpomínám na ni jako na přítelkyni Francie a dobrosrdečnou královnu, která zanechala ve své zemi a ve svém století trvalý dojem,“ prohlásil Emmanuel Macron, francouzský prezident. Spolu s textem sdílel i portrét zesnulé královny.
Stranou nestojí ani Spojené státy. Alžběta II. byla podle amerického prezidenta více než panovnice a definovala éru. Britskou královnu Joe Biden také označil za státníka s nepřekonatelnou důstojností a poznamenal, že přispěla k pevnosti britsko-amerických vztahů.
„Ve světě neustálých změn byla pro generace Britů stálou oporou a zdrojem útěchy a hrdosti,“ uvedl Biden a poukázal na skutečnost, že většina Britů jiného panovníka ve svém životě nezažila.
Co by mohl přinést nástup Charlese na trůn?
Buckinghamský palác se podle zdrojů The Sunday Times obává, že nástup prince Charlese na trůn způsobí exodus států z Commonwealthu. V Británii už vypočítávají, kdo by mohl odpadnout nejdřív.
„Sedm desetiletí neochvějného vedení a oddanosti službě své zemi při mnoha globálních změnách z ní udělalo vzor a inspiraci pro nás všechny,“ napsala zase v kondolenci slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Stejně jako jiní vyjádřila upřímnou soustrast královské rodině, obyvatelům Británie i celého britského společenství.
Smrt Alžběty II. hluboce zarmoutila i papeže Františka . V kondolenčním vzkazu novému králi Charlesovi III. vyzdvihl „velkorysou službu (britskému) národu a Společenství, příkladnou oddanost úkolům, pevné svědectví víry v Ježíše Krista“ zesnulé panovnice.
Za panování královny Alžběty II., která byla oficiální hlavou anglikánů, se sblížily pozice mezi touto církví a katolíky. Za své vlády se Alžběta II. osobně setkala se čtyřmi papeži. V roce 2014 ji papež František přijal ve Vatikánu.