Článek
Situace v Pásmu Gazy je teď pravděpodobně nejhorší od října předloňského roku, kdy tam začala válka. V pondělí to podle agentury AFP uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí. Poukázal například na dlouhé přerušení dodávek humanitární pomoci, jejíž přepravu do Pásma Gazy nechal Izrael zastavit na začátku březnu.
„Humanitární situace je nyní pravděpodobně nejhorší od začátku bojů před 18 měsíci,“ uvedl úřad OSN. Přerušení dodávek humanitární pomoci je rovněž nejdelší od začátku války, dodal úřad.
OCHA poukázala také na nedělní izraelské údery, které zasáhly sklad s potravinami OSN, středisko pro distribuci potravin ve městě Gaza či nemocnici. Podle úřadu Izrael vydává nové výzvy k evakuaci a varování před údery, které se nyní týkají zhruba 70 procent území Pásma Gazy. „Civilisté se skutečně nacházejí v pasti ve stále více rozdrobených a nezabezpečených enklávách, kde dostupnost základního zboží pro přežití klesá každým dnem,“ uvedl úřad.
Dodávky pomoci a potravin Izrael nařídil přerušit na začátku března, když vypršela první fáze příměří dojednaná s palestinským teroristickým hnutím Hamás. Izrael to zdůvodnil tím, že zvyšuje tlak na Hamás, aby toto hnutí propustilo další izraelské rukojmí. V polovině března pak Izrael obnovil také vojenské údery na Pásmo Gazy. Od té doby zemřelo v Pásmu Gazy kvůli úderům na 1600 Palestinců, uvádí místní úřady kontrolované Hamásem.
Zvýšené dodávky v době příměří, které trvalo od druhé poloviny ledna do začátku března, podle Izraele umožnily vytvořit dostatečné zásoby. Izraelští představitelé tvrdí, že tyto zásoby zadržuje Hamás.
Jednání o propuštění dalších rukojmích a zastavení bojů v Pásmu Gazy byla zatím neúspěšná. Boje pokračují a Izrael žádné rukojmí nazpět od konce příměří nedostal. V současnosti je podle médií na stole návrh na propuštění deseti rukojmích a přerušení bojů na pět týdnů.