Hlavní obsah

Sexismus v Matignonském paláci. Vadilo i to, jak jím, říká expremiérka Francie

Foto: Shutterstock.com

Bývalá francouzská premiérka Élisabeth Borneová.

Élisabeth Borneová strávila v Matignonském paláci, sídle francouzských premiérů, více než rok a půl. Za svým obdobím v čele vlády se ohlíží v knize, která vyšla tuto středu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

„Nebylo to jednoduché,“ popisuje 63letá Élisabeth Borneová své vládnutí ve své knize Dvacet měsíců v Matignonu.

Dlouholetá úřednice a politička si stěžuje zejména na sexismus, s nímž se potýkala i v druhé nejvyšší funkci ve Francii. „Člověk má dojem, že existují dvě kategorie premiérů: muži a ženy,“ líčí.

Zatímco její nástupce Gabriel Attal si v úvodním prohlášení pochvaloval, že může být premiérem a zároveň se otevřeně hlásit k tomu, že je gay, Borneová se ocitla v jiné situaci - mezi politiky i v médiích se spekulovalo o její sexuální orientaci. Borneové přijde „neuvěřitelné, že si někdo dokáže představit, že by mohla být homosexuální a neříci to“.

„V politice je spousta žen a mužů, kteří nemají problém říct, že jsou homosexuálové,“ svěřila se rádiu France Inter a ujistila, že kdyby byla, neměla by problém to říci. „Přesto se ale o mně šíří fámy,“ postěžovala si s tím, že si přála zachovat soukromý život.

V médiích se objevily spekulace o tom, že partnerkou Borneové je Clotilde Valterová, bývalá ministryně pro evropské záležitosti. To ale Borneová vždy odmítala s tím, že žije s mužem.

Fámy ale zesílily poté, kdy se ukázalo, že její údajný partner žije ve skutečnosti s jinou ženou. Vydání knihy Tajemství od novinářky Bérengère Bonteové, kde se tato informace objevila, se premiérka neúspěšně snažila zabránit.

O tom, odkud se fámy o lesbické orientaci šířily, má Borneová jasno: „Mám všechny důvody se domnívat, že z mého politického tábora,“ píše expremiérka a členka strany Obnova prezidenta Emmanuela Macrona.

Borneová vyjádřila také nepochopení, proč musela být vyměněna. Argumentuje tím, že když má manažer ve firmě dobré výsledky, nestane se mu to. Za její vlády se přitom podařilo schválit kontroverzní penzijní reformu, kvůli níž vyšly do ulic statisíce Francouzů. Pro úplnost je ale třeba dodat, že se tak stalo pouze díky využití ústavního článku 49.3, který vládě umožňuje obejít nesouhlas parlamentu.

I kvůli použití tohoto často kritizovaného nástroje si politička přízeň veřejnosti příliš nezískala a po jejím vystoupení v rádiu se ozývají hlasy, že ze sebe nyní dělá oběť.

Kromě sexuálních fám mluvila Borneová i o sexismu, s nímž se celou dobu ve funkci potýkala. Narážela na něj třeba i kvůli svým stravovacím návykům - Borneová se označuje za „kvazi-vegetariánku“ a od kuchařů v Matignonském paláci vyžadovala i vegetariánská jídla.

To se u jejích kolegů nesetkávalo s velkým pochopením - všichni byli zvyklí spíše na Jacquesa Chiraka, známého svou láskou k francouzské gastronomii. Bývalý prezident s oblibou navštěvoval zemědělské veletrhy, a jak připomněla Borneová, ochutnával tam sýry i telecí hlavy.

„Dívají se na vás jinak, kritizují vaše oblečení, váš vzhled, to, jakým způsobem jíte… Neustále jste odkázáni na mužské kódy. Ženy, které se chtějí angažovat v politice, jsou konfrontovány s tímto sexismem, který stále pokračuje,“ postěžovala si.

Doporučované