Článek
Podle dvou výzkumníků napojených na jihokorejskou vládu až tři tisíce severokorejských dělníků v Číně minulý měsíc nedostaly mzdy a uspořádaly protesty. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí na dotaz na denním brífinku ve čtvrtek uvedl, že o této záležitosti „neví“.
Pchjongjang uplatňuje nad svými zahraničními pracovníky přísnou kontrolu, píše agentura Reuters. Vláda jim zabavuje až 90 procent mzdy pro účely vlastního financování, uvádí se ve zprávě amerického ministerstva zahraničí o obchodování s lidmi za rok 2023, podle níž často čelí „podmínkám rovnajícím se nucené práci“.
Některým pracovníkům je mzda zadržována až do jejich návratu do Severní Koreje, což zvyšuje jejich zranitelnost vůči nátlaku a vykořisťování ze strany úřadů, uvádí zpráva, o níž informovala agentura Reuters.
Podle výzkumníků se zdá, že podmínky v Číně pracujících Severokorejců se ještě zhoršily. Cho Han-bum, vedoucí výzkumný pracovník jihokorejského vládního think-tanku Korea Institute for National Unification (KINU), v rozhovoru uvedl, že severokorejští dělníci ve více než deseti textilních továrnách v Helongu, městě v provincii Jilin nedaleko hranic, uspořádali kvůli nevyplaceným mzdám protesty, které přerostly v násilí. „Kvůli špatným životním podmínkám severokorejských dělníků vyslaných do zahraničí dochází k různým incidentům a nehodám, takže prověřujeme související pohyby,“ uvedla jihokorejská Národní zpravodajská služba (NIS) v prohlášení pro Reuters.
Rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2017, kterou Čína podpořila, požaduje, aby země do prosince 2019 repatriovaly všechny severokorejské pracovníky s odůvodněním, že jejich práce byla zneužívána k vydělávání pro zakázaný severokorejský jaderný a balistický program. Peking tehdy uvedl, že do Koreje vrátil více než polovinu takových pracovníků, ale počet neupřesnil. Podle amerického ministerstva zahraničí pracuje v Číně odhadem 20 000 až 100 000 Severokorejců, především v restauracích a továrnách.
Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení v loňské zprávě uvedlo, že Čína a Rusko navzdory sankcím severokorejské pracovníky přijímají.