Článek
Regiony Emilia-Romagna, Furlánsko-Julské Benátsko, Lombardie, Piemont a Benátsko získají nouzový finanční balíček v hodnotě 36,5 milionu eur. Ten má pomoci s řešením situace kolem sucha a chybějící vody.
„Nouzový stav je zaměřený na zvládnutí současné situace mimořádnými prostředky a pravomocemi,“ uvedla v prohlášení italská vláda. Ty mají především zajistit veřejnou bezpečnost, nápravu škod na veřejném a soukromém majetku a normální životní podmínky, uvádí server Euronews.
Sucho, jedno z nejhorších za uplynulých 70 let, navíc ohrožuje přes 30 procent tamní zemědělské produkce, informovala podle britské BBC největší zemědělská unie Coldiretti.
K určité formě regulace vody tak dosud přistoupilo přes sto obcí a měst, včetně čtvrtmilionové Verony či 90tisícové Pisy.
Situace v údolí řeky Pád, která je nejdelší řekou v zemi, zůstává kritická. V posledních čtyřech měsících zde téměř nepršelo a léto je velmi horké a suché. Pořádné deště navíc nepřišly ani na jaře a v zimě.
Jedná se přitom o lokalitu, která vyprodukuje až 40 procent objemu potravin z celé země, včetně rýže a obilí. V ohrožení je také až polovina hospodářských zvířat. Právě v údolí nejdelší italské řeky se mimo jiné vyrábí i parmská šunka.
Pád je navíc až sedm metrů pod svým průměrem, dodává Euronews. S nízkou hladinou vody se nicméně potýká i jezero Lago Maggiore či Lago di Garda.
Sucho ovlivňuje i výkon tamních hydroelektráren, který nadále klesá. Elektrárny, jež se nachází především v horských regionech, přitom zajišťují až 20 procent energie pro celou zemi.
Vyhlášení nouzového stavu přišlo jen den poté, co minimálně sedm lidí zemřelo po zřícení části ledovce v italských Alpách. K němu podle italského premiéra Maria Draghiho došlo „bez pochyb“ v důsledku globálního oteplování.