Hlavní obsah

Šest tisíc žen za rok odjelo v Evropě potratit do zahraničí. Míří i do Česka

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Od roku 2019 vycestovalo za účelem potratu podle statistik přibližně 25 tisíc žen. Hlavním důvodem jsou rozdíly v právních úpravách. Přerušit těhotenství jezdí i do Česka.

Článek

V roce 2023 se vydalo v Evropě přerušit těhotenství mimo svůj domovský stát zhruba 6000 žen. Uvádí to mediální projekt Exporting Abortion, který koordinoval španělský zpravodajský server Público. Od roku 2019 podniklo takovou cestu do jiného státu na 25 tisíc žen. Podle novinářů, kteří získali údaje ze státních a statistických úřadů, může být skutečný počet vyšší. Mezi zeměmi, kam ženy ze zahraničí jezdí za potraty, je i Česko.

Hlavním důvodem pro vycestování do zahraničí s úmyslem uskutečnit potrat jsou rozdíly v právních úpravách. V některých zemích je potrat až na velmi striktní výjimky nelegální, v dalších jsou pak požadavky velmi striktní. Napříč evropskými státy se například velmi liší počet týdnů těhotenství, kdy je možné ho přerušit.

Mezi evropskými zeměmi jezdily zahraniční ženy potratit nejčastěji do Nizozemska, které povoluje přerušení těhotenství do 24. týdne. Do Nizozemska tak odcestovalo na 1200 žen z Německa, kde jsou potraty povolené do 12. týdne těhotenství. To byl směr s největším počtem žen. Druhá nejčastější potratová trasa vedla z Portugalska do Španělska. I v tomto případě zřejmě hrála roli odlišná právní úprava. V Portugalsku je přerušení těhotenství povolené do 10. týdne, ve Španělsku do 14. týdne.

Podle projektu přicestovalo v roce 2023 do Česka potratit 232 žen z Polska, kde panuje velmi rigidní úprava přerušení těhotenství. Od roku 2019 jich bylo 1160. Do Česka přijelo přerušit těhotenství od roku 2023 také 620 žen z Ukrajiny a 364 žen ze Slovenska. Podle metodologie projektu je zdrojem údajů Ústav zdravotnických informací a statistiky.

V roce 2023 se počty přeshraničních potratů vrátily na úroveň roku 2019. Mezi lety 2020 až 2022 byl zaznamenán pokles, což autoři přisuzují mimo jiné omezením pro cesty do zahraničí, která byla zavedena v souvislosti s pandemií covidu-19.

Autoři studie tvrdí, že se podařilo alespoň částečně objasnit fenomén, který často vykazuje nedostatek transparentnosti. Novináři podali během jednoho roku přes 100 žádostí o přístup k informacím, aby získali údaje ze státních a statistických úřadů. Řada zemí však neshromažďuje údaje o trvalém pobytu ženy, která provedla přerušení těhotenství, takže je pravděpodobné, že skutečné počty zahraničních cest za potraty jsou vyšší.

Doporučované