Článek
Prezident Burkina Faso Paul-Henri Damiba, který byl sesazen při pátečním převratu zorganizovaném vojáky, souhlasil, že oficiálně podá demisi, což dříve odmítal.
Uvedla to agentura AFP s odkazem na prohlášení náboženských a místních vůdců, kteří zprostředkovali jednání mezi pučisty a Damibou. Podle agentury Reuters šéf pučistů, kapitán armády Ibrahim Traoré, demisi přijal.
Podle zprostředkovatelů jednání Damiba „svou demisi sám navrhl, aby předešel střetům s vážnými lidskými i hmotnými následky“. Podle informací francouzské stanice RFI Damiba v neděli odjel z Ouagadougou, aby se uchýlil do sousedního Toga, které se podílelo na jednání mezi znepřátelenými stranami.
Burkina Faso zažila loni dva vládní převraty
Vojenský převrat v africké Burkině Faso znovu nasvítil bezpečnostní krizi v západním Sahelu. Jeho strůjce uvedl, že konec vlády předchozího prezidenta byl nutný pro efektivní boj s džihádistickými skupinami v regionu.
Tehdy ještě podplukovník Paul-Henri Damiba stál v čele vzpoury, po níž byl 28. ledna letošního roku svržen prezident Burkiny Faso Roch Kaboré.
Podle agentury Reuters šéf pučistů Traoré demisi přijal. V neděli odpoledne armádní vzbouřenci uvedli, že se situace v zemi vrací pod kontrolu, a obyvatele vyzvali, aby se vrátili do zaměstnání a nepáchali násilí či vandalské činy. Pučisté také oznámili zrušení zákazu vycházení v noci či otevření leteckých hranic. Podle agentury Reuters je situace v hlavním městě v tuto chvíli klidná.
V sobotu večer se před francouzským velvyslanectvím shromáždili lidé, kteří před vchodem do areálu zapálili pneumatiky a házeli kamení na hlídkující francouzské vojáky. Demonstrace a útoky pokračovaly i v neděli a z areálu velvyslanectví byly vypáleny granáty se slzným plynem s cílem rozehnat protestující, uvedla agentura AFP.
Demonstranti přišli i před francouzský kulturní institut v Ouagadougou. „Utrpěl vážné škody,“ uvedlo následně francouzské ministerstvo zahraničí.
Na protestech proti Damibovi a Francii měli podle agentury Reuters někteří účastníci ruské vlajky. „Chceme spolupracovat s Ruskem. Chceme, aby Damiba a Francie odešli,“ řekl jeden z demonstrantů. Armádní pučisté v sobotu prohlásili, že v boji proti islámskému terorismu budou hledat i jiné partnery, než jsou Francie a její spojenci.
Sesazený prezident Damiba se dostal k moci v lednu rovněž převratem. Lídři obou letošních pučů své jednání zdůvodnili špatným stavem národní bezpečnosti. Podle Traorého se Damiba nedokázal vzepřít islámským milicím.
Burkina Faso má kontrolu nad asi 60 procenty svého území, uvádějí experti citovaní stanicí Al-Džazíra. Od získání nezávislosti v roce 1960 zažila země osm úspěšných převratů.