Hlavní obsah

Selže-li příměří s Hizballáhem, rozšíříme válku i na Libanon, varuje Izrael

Foto: Israel Defense Forces

Ilustrační snímek.

aktualizováno •

Dohodu o nejméně 60denním klidu zbraní na území Libanonu uzavřely izraelská a libanonská vláda za zprostředkování USA a Francie a začala platit minulou středu.

Článek

Pokud se zhroutí současné příměří s libanonským hnutím Hizballáh, Izrael se vrátí do války a jeho armáda při ještě razantnějších úderech už nebude rozlišovat mezi tímto hnutím a libanonským státem, na jehož území Hizballáh působí. Uvedl to dnes izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Podle premiéra Benjamina Netanjahua současné příměří, k němuž se jeho vláda zavázala, ještě neznamená, že válka s Hizballáhem skončila.

Jde o zatím nejsilnější prohlášení ze strany Izraele během křehkého příměří, které trvá necelý týden a mělo ukončit bezmála 14 měsíců trvající konflikt. Informovala o tom agentura Reuters.

Kac při své úterní návštěvě severní fronty řekl, že v případě ukončení příměří by byl podle Izraele libanonský stát zodpovědný za to, že nedokázal odzbrojit bojovníky Hizballáhu. „Pokud se vrátíme do války, budeme jednat rázně, půjdeme hlouběji a to nejdůležitější, co musejí vědět: že už nebude platit výjimka pro stát Libanon,“ řekl Kac.

„Pokud jsme až dosud rozlišovali mezi libanonským státem a Hizballáhem… tak už tomu nebude,“ upozornil. V této souvislosti vyzval libanonskou vládu, aby zmocnila armádu k naplnění její úlohy v rámci smluveného příměří, tedy udržení Hizballáhu severně od řeky Lítání a rozložení jeho infrastruktury. „Pokud to neudělají a celá dohoda se zhroutí, pak bude realita velmi jasná,“ dodal ministr.

Ministr vyzval libanonskou vládu, aby zmocnila armádu k naplnění její úlohy dle smluveného příměří, tedy udržení Hizballáhu severně od řeky Lítání a rozložení jeho infrastruktury.

Dohodu o nejméně 60denním klidu zbraní na území Libanonu uzavřely izraelská a libanonská vláda za zprostředkování USA a Francie a začala platit minulou středu. Její podmínky mimo jiné stanoví, že Izrael nebude podnikat útočné vojenské operace na území Libanonu, zatímco libanonský stát zabrání jakýmkoli ozbrojeným skupinám, včetně Hizballáhu, útočit proti Izraeli. Izraeli pak dává 60 dnů na stažení jeho sil z jižního Libanonu. Ty nicméně i během příměří pokračují v úderech na jihu Libanonu, namířených podle Izraelců proti členům Hizballáhu, kteří klid zbraní ignorují a odmítají se stáhnout za řeku Lítání zhruba 30 kilometrů od hranic.

Hizballáh v pondělí poprvé od začátku příměří odpálil střely přes hranice proti stanovišti izraelské armády; ta na útok odpověděla vzdušnými údery na jihu Libanonu, při nichž podle tamních úřadů zahynulo nejméně 12 lidí. Kac v úterním projevu označil pondělní útok Hizballáhu za „první test“ a izraelské odvetné údery za „ráznou reakci“ na něj.

Netanjahu řekl, že Izrael sebemenší porušení příměří potrestá. „V současné době jsme v příměří, podotýkám, je to příměří, nikoli konec války,“ řekl premiér před dnešním zasedáním vlády ve městě Naharija nedaleko libanonských hranic. Z izraelského pohraničí se od loňského října, kdy Hizballáh začal toto území ostřelovat na podporu teroristického hnutí Hamás ve válce v Pásmu Gazy, muselo evakuovat na 60.000 lidí.

„Máme jasný cíl vrátit obyvatele do jejich domovů, znovu osídlit sever. Příměří prosazujeme železnou pěstí, zasahujeme proti každému jeho porušení, ať už drobnému nebo vážnému,“ řekl Netanjahu. Dodal, že Hizballáh dohodu v pondělí vážně porušil a izraelská armáda v odvetě na území Libanonu udeřila na více než 20 cílů.

Libanonští představitelé podle Reuters vyzvali USA a Francii, aby vyvinuly tlak na Izrael a přiměly jej k dodržování příměří. Dva vysoce postavené zdroje z politických kruhů agentuře sdělily, že premiér Nadžíb Míkátí a předseda parlamentu Nabíh Barrí, který má blízko k Hizballáhu a jménem Libanonu vyjednal dohodu s Izraelem, v pondělí večer hovořili s představiteli Bílého domu a Elysejského paláce.

I Míkátí podle libanonské agentury NNA řekl, že od pondělí se zintenzivnila diplomatická komunikace s cílem zastavit porušování příměří ze strany Izraele. Uvedl také, že libanonská armáda nabírá nové rekruty, aby posílila svou přítomnost na jihu země.

Monitorováním, ověřováním a pomocí s prosazování příměří je pověřena mise pod vedením USA, ta ale zatím nezačala pracovat. Míkátí se v pondělí v Bejrútu setkal s americkým generálem Jasperem Jeffersem, který bude monitorovacímu výboru předsedat. Ve středu by měl do Bejrútu podle dvou informovaných zdrojů Reuters přicestovat generál Guillaume Ponchin, francouzský zástupce ve výboru, a ve čtvrtek by měl výbor poprvé zasednout.

„Je naléhavé třeba tento mechanismus dokončit, než bude pozdě,“ poznamenal jeden ze zdrojů Reuters.

Doporučované