Článek
Šéf ruské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pondělí na sociálních sítích zveřejnil první video od konce června, kdy se spolu se svými žoldnéři pokusil o ozbrojenou vzpouru.
Na záběrech stojí v pouštní krajině v maskáčích a se zbraní v ruce. V povzdálí jsou vidět vozidla s ozbrojenými muži.
Agentury Reuters a AP uvedly, že se jim video nepodařilo ověřit, podle Prigožinova komentáře a příspěvků na proruských kanálech na telegramu se ale zdá, že je šéf vagnerovců na africkém kontinentu.
⚡️#BREAKING Yevgeny Prigozhin appeared in a video for the first time in a while, this time from Africa and invites people to join the ranks of Wagner PMC. pic.twitter.com/gSb8YaqMp9
— War Monitor (@WarMonitors) August 21, 2023
„Teplota plus 50 (stupňů Celsia), vše jak máme rádi. Vagnerova skupina provádí (průzkumné a pátrací operace). Dělá na všech kontinentech Rusko ještě větší a Afriku ještě svobodnější,“ říká na záznamu Prigožin.
„Spravedlnost a štěstí africkému lidu, ISIS (Islámskému státu), Al-Káidě a dalším zločincům děláme ze života noční můru,“ dodává.
Více o Prigožinovi
Zatímco účast afrických prezidentů na summitu Rusko–Afrika, který se konal koncem července, byla dost omezená, v Petrohradu zřejmě nechyběl vůdce žoldnéřské Vagnerovy skupiny, který nedávno vyvolal v Rusku vzpouru.
Provagnerovské telegramové kanály zveřejnily fotografii Prigožina z údajného jednání se členem delegace Středoafrické republiky na summitu Rusko–Afrika v Petrohradě.
Vagnerovci také podle Prigožina „plní úkoly, které jim byly stanoveny“ a verbují do svých řad nové bojovníky. Video je doplněno o telefonní číslo.
Osud Vagnerovy skupiny a jejího šéfa je podle Reuters nejasný od chvíle, kdy koncem června vedl krátkou vzpouru proti ruskému ministerstvu obrany.
Kreml po bleskové akci, která zahrnovala tažení na Moskvu, prohlásil, že Prigožin a někteří jeho žoldnéři – kteří se účastnili některých z nejzuřivějších bitev války na Ukrajině – odejdou do Běloruska, kde měli podle předpokladů cvičit běloruskou armádu.
Vagnerovci jsou aktivní v Mali a agentura AP dříve s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že o jejich pomoc požádala vojenská junta v Nigeru, která se tam při převratu nedávno chopila moci.