Článek
Generální tajemník OSN António Guterres v úterý telefonoval s pákistánským premiérem Šahbázem Šarífem a indickým předsedou vlády Naréndrou Módím, píše agentura AFP s odvoláním na mluvčího OSN Stéphanea Dujarrice. Guterres vyzval obě země, aby se zdržely otevřené konfrontace, která by mohla mít „tragické následky“.
Módí však podle AFP dal v úterý armádě svolení, aby podle svého uvážení provedla odvetu za smrtící útok na turisty v Kašmíru, ze kterého Dillí viní Islámábád. Ke zmírnění napětí mezi oběma zeměmi vyzvalo i americké ministerstvo zahraničí.
Guterres vyjádřil „hluboké znepokojení nad vzrůstajícím napětím mezi Indií a Pákistánem“, nabídl „veškerou svou pomoc při jeho deeskalaci“ a znovu odsoudil útok z minulého týdne, při kterém zahynulo 26 civilistů.
K útoku se přihlásilo málo známé uskupení Kašmírský odpor. Indie mezitím identifikovala tři údajné pachatele, z nichž dva jsou pákistánské národnosti. Dillí obviňuje Islámábád, že se na incidentu podílel. Ten to ale popírá. Indie přesto pozastavila klíčovou dohodu o sdílení vody v řece Indus s Pákistánem.
V reakci na to se Islámábád podle Reuters plánuje odvolat k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu (ICJ). Řeka Indus totiž zajišťuje zavlažování naprosté většině zemědělců v Pákistánu, píše server The Guardian. „Indie nás může vyhladovět, protože nyní nebude s Pákistánem sdílet údaje o záplavách nebo stavbě přehrad,“ řekl serveru pákistánský farmář Alí Hajdar Doga.
K uklidnění situace vyzval i šéf americké diplomacie Marco Rubio, který bude s oběma premiéry v dohledné době mluvit, píše Reuters.
Módí na uzavřené schůzce řekl, že „armáda má volnost ve výběru cílů, načasování a způsobu indické odvety za útok“ v převážně muslimském Kašmíru na severu Indie.
V indické části Kašmír je rozmístěno půl milionu vojáků, kteří bojují proti 35 let trvajícímu povstání, v němž byly zabity desítky tisíc civilistů, vojáků a povstalců. Kašmírští separatisté usilují o vytvoření sjednoceného nezávislého území Kašmíru, anebo o jeho připojení k převážně muslimskému Pákistánu.