Hlavní obsah

Šéf Hamásu žádá ukončení války v Gaze, tím zřejmě odmítl Bidenův návrh

Foto: Tomas Ragina, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Hamás bude požadovat, aby součástí jakéhokoli plánu na příměří v Pásmu Gazy bylo trvalé ukončení války a stažení izraelských sil z tohoto palestinského území. S odvoláním na vůdce hnutí Ismáíla Haníju to uvedla agentura Reuters.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Šéf Hamásu dnes zveřejnil prohlášení, které je podle agentury Reuters zjevnou ranou pro návrh dohody, jejž minulý týden představil americký prezident Joe Biden. Podle vůdce hnutí Ismáíla Haníji totiž bude Hamás bude požadovat, aby součástí jakéhokoli plánu na příměří v Pásmu Gazy bylo trvalé ukončení války a stažení izraelských sil z tohoto palestinského území.

Izraelský ministr obrany Joav Galant mezitím prohlásil, že armáda během vyjednávání o příměří neustane v bojích.

Výroky Haníji jsou podle Reuters pravděpodobně odpovědí Hamásu na návrh příměří, který Biden prezentoval minulý pátek. Washington dosud říká, že stále neobdržel oficiální odpověď Hamásu na návrh, který Biden označil za iniciativu Izraele. Židovský stát vede proti Hamásu v Pásmu Gazy už bezmála osm měsíců válku v odvetě za říjnový teroristický útok, při němž zemřelo na 1200 lidí.

„Hnutí a frakce odporu se budou vážně a pozitivně zabývat jakoukoli dohodou, která bude založena na kompletním ukončení agrese, na úplném stažení sil a na výměně zajatců,“ uvedl Haníja, a zopakoval tak dlouhodobé stanovisko Hamásu. Na dotaz agentury Reuters zaslaný textovou zprávou, zda tento výrok představuje odpověď Bidenovi na jeho návrh, vysoce postavený představitel Hamásu odpověděl pouze emotikonem se zdviženým palcem.

Washington nicméně stále usiluje o dosažení dohody. V katarském Dauhá dnes v této věci jednal ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns se zprostředkovateli z Kataru a Egypta. Od dosud jediného příměří na konci listopadu, které trvalo jen týden a během nějž Hamás propustil přes stovku izraelských rukojmích výměnou za palestinské vězně, všechny pokusy o vyjednání dalšího klidu zbraní a propuštění zbývajících z celkem asi 250 osob unesených 7. října selhaly. Hamás trvá na požadavku záruk k trvalému ukončení konfliktu, zatímco izraelská vláda je ochotna jednat jen o dočasných pauzách v bojích, dokud nebude Hamás v Pásmu Gazy zcela vojensky poražen.

Biden v uplynulých měsících opakovaně prohlašoval, že další příměří je na dosah, nikdy k němu však nakonec nedošlo. Zejména v únoru Biden řekl, že Izrael souhlasil s vyhlášením příměří do začátku muslimského postního měsíce ramadánu 10. března. I toto datum však minulo a vojenské operace zůstaly v plném proudu. Páteční oznámení z Bílého domu však přišlo s mnohem větší pompou, píše Reuters. Přišlo v době, kdy je izraelský premiér Benjamin Netanjahu pod čím dál silnějším vnitropolitickým tlakem, aby válku ukončil, a umožnil tak návrat zbývajících rukojmích.

Tři nejmenovaní američtí představitelé agentuře Reuters řekli, že poté, co Biden dostal poslední izraelský návrh do ruky, rozhodl se jej úmyslně zveřejnit, aniž by Izraelce varoval, že tak učiní. Chtěl tak podle nich zúžit Netanjahuovi manévrovací prostor k případnému ústupu.

„Nežádali jsme o povolení k oznámení tohoto návrhu,“ uvedl jeden ze zdrojů, který s Reuters hovořil pod podmínkou zachování anonymity. „Izraelce jsme informovali, že se chystáme vystoupit s projevem o situaci v Gaze. Nezacházeli jsme do velkých podrobností, o co jde,“ dodal.

Ačkoli Biden označil návrh za izraelskou nabídku, samotná izraelská vláda se k němu na veřejnosti stavěla vlažně. Přední Netanjahuův poradce v neděli potvrdil, že Izrael návrh předložil, jakkoli podle něj „nešlo o dobrou dohodu“.

Doporučované