Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Německý kancléř Olaf Scholz dnes před odletem z Brazílie do Německa zdůraznil, že chce se svou sociální demokracií (SPD) vyhrát nadcházející předčasné parlamentní volby. Odpovědi na dotaz, zda do voleb stranu povede, se ale vyhnul.
V SPD v posledních dnech naplno propukla debata o tom, zda by měl stranu do únorových předčasných voleb vést opět kancléř Scholz. Někteří straníci vzhledem k tomu, jak nepopulární je kancléř v průzkumech veřejného mínění, požadují, aby místo něj kandidátem na kancléře byl oblíbený ministr obrany Boris Pistorius.
Vedení strany včetně obou spolupředsedů stálo až dosud za Scholzem, dnes ale na večer překvapivě svolalo jednání, které by podle německých médií mohlo rozhodnout o Scholzově politické budoucnosti. Zda se na dálku k jednání připojí i kancléř, který se z jednání skupiny zemí G20 v Brazílii vrátí do Německa až ve středu ráno, není jasné.
Před odletem z Ria de Janeira Scholz řekl, že chce spolu s SPD vyhrát volby. „Chceme být společně úspěšní,“ řekl. „Společně, já a SPD,“ dodal. Na dotaz, jak vidí své šance, že by stranu do voleb vedl jako kandidát na kancléře, ale přímo neodpověděl.
Podle kancléře je přirozené, že se v jeho straně debatuje o tom, jak dosáhnout co nejlepšího výsledku v únorových volbách.
Pistorius se otevřeně do souboje se Scholzem nepřihlásil, v pondělním vyjádření ale nevyloučil, že by mohl kancléře nahradit jako volebního lídra. Podle mnohých straníků je Scholz příliš spojený s nedávným krachem tříčlenné koaliční vlády, která Německu vládla od prosince 2021 a v posledních měsících byla krajně neoblíbená. Ministr Pistorius je naproti tomu v současnosti nejoblíbenějším německým politikem.
Řada německých médií přitom upozorňuje, že kandidatura na kancléře kohokoli z SPD je v tuto chvíli spíše teoretická. Sociální demokracie má v průzkumech veřejného mínění 15 až 16 procent, tedy polovinu oproti nyní opoziční CDU/CSU.