Článek
Ukrajinská tajná služba (SBU) tvrdí, že rozprášila organizovanou skupinu, která stála za rozsáhlou farmou internetových botů. Jejím cílem mělo být zdiskreditovat vedení Ukrajiny a podkopat společensko-politickou situaci, uvedl mluvčí SBU.
Tzv. farmy internetových botů či trollí farmy hrají významnou roli při šíření dezinformací, falešných poplašných zpráv či podvodných komentářů na různých sociálních sítích. Hojně je využívá Rusko a hrají významnou roli v jeho dezinformační kampani, v ještě větší míře od roku 2014, kdy Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym.
Podle mluvčího SBU šířila skupina mimo jiné falešné zprávy o údajném konfliktu mezi vedením prezidentské kanceláře a vrchním velitelem ukrajinských ozbrojených sil a rovněž vedla kampaň s cílem zdiskreditovat první dámu Olenu Zelenskou, píše agentura Interfax-Ukrajina.
„Útočníci ve velkém šířili na internetu dezinformace, včetně falešných informací o aktivitách nejvyššího vojenského a politického vedení země či o situaci na frontě. Tato farma internetových botů byla také využívána příslušníky ruských tajných služeb,“ uvedl mluvčí Artěm Děchtjarenko v pondělí ve videu zveřejněném na stránkách SBU.
Příslušníci tajné služby zabavili v působišti skupiny hardware a software, jež zajišťovaly fungování farmy, a až 5 tisíc SIM karet sloužících k vytváření technických účtů. Podle SBU nadále probíhá vyšetřování a další akce s cílem postavit před soud všechny organizátory farmy.
Dezinformace na objednávku
Podle tajné služby stál v čele organizované skupiny ruský občan žijící v Kyjevě, který se označoval za „politického experta“. Ten mimo jiné vytvořil speciální software, pomocí něhož členové skupiny automaticky spravovali neomezený počet anonymních účtů na nejpopulárnějších sociálních sítích.
Skupina rovněž údajně spravovala přes milion aktivních botů (bot je program, který opakovaně vykonává nějakou činnost, např. píše komentář) a také četné skupiny na sociálních sítích s publikem zhruba o 400 tisících lidech.
„Jak vyplývá z vyšetřování, tento člověk organizoval podvratné aktivity na objednávku jedné z domácích politických stran. Za účelem koordinace kriminálních aktivit byl v kontaktu s jedním z poslanců, který je blízkým spolupracovníkem bývalého vedení naší vlády,“ uvedl dále mluvčí.
Zpráva SBU neuvádí, o kterou politickou stranu jde. Podle zdrojů agentury Interfax-Ukrajina a dalších ukrajinských médií, jako jsou servery Hromadske, Suspilne nebo Babel, se však jedná o stranu Evropská solidarita bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.
Ten je stále jedním z lídrů ukrajinské opozice, jeho popularita však není valná a většina společnosti ho vnímá negativně. V současnosti také čelí obvinění z vlastizrady kvůli obchodům s uhlím v letech 2014 a 2015, tedy bezprostředně po ruské okupaci Krymu a rozpoutání války v Donbasu (psali jsme zde).
Strana Evropská solidarita kategoricky odmítla propojení s farmou botů. „Neexistovala žádná farma botů Evropské solidarity. Jde o falešné tvrzení, jež má za cíl zdiskreditovat vlasteneckou politickou sílu,“ uvedl na Facebooku poslanec strany Volodymyr Arijev.
Sám Porošenko dříve rovněž označil své obvinění v uhelné kauze za politicky motivované a za snahu zdiskreditovat svou osobu.
Válka na Ukrajině
Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.
- Jak postupuje ruská armáda: VÁLKA V MAPÁCH
- Podívejte se, kolik lidí našlo azyl ve vaší obci: UPRCHLÍCI V DATECH
- Satelitní záběry odhalují kulturní zkázu na Ukrajině: FOTKY
- Záběry ze sabotáže dvou bitevních vrtulníků v Rusku: VIDEO
- Rusko maří ukrajinskou ofenzivu vlastním útokem jinde: ZPRÁVY Z BOJIŠTĚ
- Proč je Ukrajina pro Rusko tak důležitá: UKRAJINA V DATECH
To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.