Článek
Saúdská Arábie a Katar uhradí dluhy Sýrie vůči Světové bance (SB) ve výši přibližně 15 milionů dolarů (asi 330 milionů Kč). Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA o tom informovaly Rijád a Dauhá ve společném prohlášení. Jejich snahou je urychlit obnovu Sýrie po 14 letech občanské války.
Zaplacení syrských dluhů Saúdskou Arábií a Katarem pomůže tomu, že SB bude moci obnovit podporu investicím v Sýrii a odblokuje v blízké budoucnosti přístup Damašku k financím. Rijád a Dauhá také vyzvaly mezinárodní instituce, aby urychleně obnovily pomoc Sýrii, čímž podle nich přispějí i k větší stabilitě regionu.
Sýrie potřebuje finance na obnovu země zničené válkou, která začala v roce 2011 a v níž se různé povstalecké skupiny snažily svrhnout režim prezidenta Bašára Asada. Ten vládl v Sýrii tvrdou rukou od 2000, kdy se ujal vedení země po třech dekádách vlády svého otce. Asadův režim se podařilo svrhnout až loni v prosinci po překvapivé bleskové ofenzivě, kterou vedla skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Ta poté sestavila přechodnou vládu a její lídr Ahmad Šara, který měl před lety vazby na teroristickou síť Al-Káida, je od konce ledna prozatímním syrským prezidentem. Asad uprchl do Ruska, které mu v občanské válce pomáhalo.
Syrskou ekonomiku poznamenaly také sankce, které Evropská unie, Spojené státy a další země zavedly v minulých letech vůči Asadovu režimu. Některé státy už sankce zmírnily, zrušení ale podmiňují dodržováním lidských práv a zaručením rovných práv pro všechny etnické a náboženské menšiny v Sýrii. Na sankčním seznamu některých zemí je ale i HTS, kterou před lety USA či Británie zařadily na své seznamy teroristických organizací.