Hlavní obsah

Saúdové propustili studentku, která dostala 34 let vězení za tweety

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační obrázek.

Salma Šehabová je příslušnicí šíitské menšiny, která si dlouhodobě stěžuje na systémovou diskriminaci v království ovládaném sunnity.

Článek

Šestatřicetiletá Salma Šehabová opustila saúdskoarabské vězení a po čtyřech letech se shledala se svými dvěma dětmi. Informoval o tom britský The Guardian.

Doktorandka Univerzity v Leedsu měla původně strávit za mřížemi 34 let, a to za zveřejňování tweetů o právech žen.

Policisté ji zadrželi v lednu 2021, podle organizátorů kampaně za její propuštění následně strávila přes devět měsíců na samotce, než se dostala před specializovaný trestní soud. Tam byla odsouzena za zločin, jenž měl spočívat ve využívání webových stránek k „vyvolávání veřejných nepokojů a destabilizaci občanské a národní bezpečnosti“.

Poté, co státní zástupce požádal o zvážení dalších údajných trestných činů, vynesl odvolací soud rozsudek 34 let vězení a následný 34letý zákaz cestování.

Dodatečná obvinění zahrnovala tvrzení, že žena „napomáhala osobám, které se snaží vyvolat veřejné nepokoje a destabilizovat občanskou a národní bezpečnost, tím, že sledovala jejich účty na sociální síti Twitter“. Sledovala jejich profily a sdílela jejich příspěvky.

„Je to fantastická zpráva,“ neskrývala radost z propuštění Lina Hathlúlová ze saúdské lidskoprávní skupiny ALQST. „Svoje děti neviděla celé čtyři roky.“

Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International uvedla, že se Šehabová neprovinila ničím jiným než „zveřejňováním tweetů na podporu práv žen“.

Už loni v březnu podepsaly více než tři stovky akademiků, studentů a zaměstnanců Univerzity v Leedsu otevřený dopis, v němž vyzývaly k okamžitému propuštění své kolegyně. Stálo v něm, že byla uvězněna „na základě pokojných tweetů“.

Vězněn a mučen. Kdo byl íránský aktivista, jenž spáchal protestní sebevraždu.

Lina Hathúlová uvedla, že Šehabová nebyla zvláštním případem. „Je součástí určitého vzorce. Byla propuštěna díky vytvořenému nátlaku, ale mnoho dalších lidí stále zůstává ve vězení za stejná obvinění,“ podotkla.

Nyní se bojuje o to, aby jí byl zrušen zákaz vycestování a mohla se vrátit do Leedsu, kde studuje zubní lékařství. „Má doktorát, o který chce usilovat. Je to jedna z nejlepších osob ve svém oboru,“ nastínila. A podotkla, že v době, kdy byla ve vězení, se se Salmou Šehabovou rozvedl manžel.

„Nespravedlivý a svévolný trest Šehabové je příznačný pro zásadně nefunkční saúdský soudní systém, kde procesy nejsou spravedlivé, obžalovaní mají znepokojivě málo práv a obvinění z mučení a zneužívání ze strany policejních a vězeňských úředníků jsou běžná,“ uvedl Brian Tronic z americké nevládní organizace Freedom House.

Salma Šehabová je příslušnicí šíitské menšiny, která si dlouhodobě stěžuje na systémovou diskriminaci v království ovládaném sunnity.

Doporučované