Článek
Oblast mezinárodního letiště u jemenské metropole Saná, snímek vlevo pochází ze 13. listopadu 2023, vpravo je z doby po náletech Spojených států a Velké Británie z 12. ledna 2024.
Spojenci v Jemenu cílili na velitelská stanoviště Húthíů, muniční sklady a odpalovací či radarové systémy. Odvetnými údery Spojené státy s Británií reagují na útoky šíitských rebelů podporovaných Íránem na lodní dopravu v Rudém moři.
Šíitští povstalci, kteří ovládají velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná, od listopadu útočí na komerční plavidla v oblasti. Tvrdí, že útoky jsou reakcí na válku Izraele proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás v Pásmu Gazy. V úderech jsou Húthíové odhodlaní navzdory americko-britské odvetě pokračovat.
Satelitní snímek pobřeží Jemenu před nálety Spojených států a Británie a po nich, 12. ledna.
Satelitní snímky společnosti Maxar Technologies odhalily zničená zařízení podél jemenského pobřeží, snímek z doby před 12. lednem a poté.
Řada zemí včetně Česka americko-britské údery podpořila, podle prezidenta Petra Pavla šlo o nezbytný krok pro obnovu bezpečnosti námořních cest. Írán nebo libanonské radikální hnutí Hizballáh je naopak odsoudily.
Na snímku zasažená zařízení na jihu jemenského pobřeží, před 12. lednem a poté.
Útoky jemenských povstalců v Rudém moři a Adenském zálivu narušily světový obchod, některé společnosti kvůli nim už v prosinci zastavily dopravu touto trasou a jejich lodě plují mnohem delší cestou kolem Afriky.
Útoky Húthíů a americká odveta vyvolávají také obavy z eskalace konfliktů v regionu, kde působí různá hnutí a milice podporované Íránem.
Kdo jsou Húthíové
- Húthíové, nebo také Ansar Alláh (Zastánci Alláha), jsou náboženští obrozenci usazení v severním Jemenu.
- Húthíové vyznávají šíitský islám, který je příbuzný s tím, jenž se praktikuje v Íránu.
- Jako jedna z válčících stran v dlouholetém konfliktu ovládli hlavní město Saná'a a většinu severu země, kde žije asi 70 procent obyvatel Jemenu. Na územích, která ovládají, zlikvidovali opozici, lidskoprávní organizace je viní z věznění aktivistů a novinářů. OSN pak z válečných zločinů a využívání dětských vojáků.
- V roce 2000, během druhé palestinské intifády, pronesl vůdce skupiny heslo, které dosud Húthíové skandují na svých demonstracích: „Bůh je velký, smrt Americe, smrt Izraeli, proklínejte Židy, vítězství islámu.“