Hlavní obsah

Santorini v pohotovosti. Řeky zneklidňuje série zemětřesení

Foto: Repro: Řecká meteorologická služba, Seznam Zprávy

Sesuv půdy na Santorini.

V oblasti ostrovů v Egejském moři bylo za poslední tři dny zaznamenáno více než 200 podmořských zemětřesení. Na Santorini otřesy vyvolaly sesuvy půdy.

Článek

Řecký sopečný ostrov Santorini v pondělí z preventivních důvodů uzavřel školy a dorazily tam další záchranné týmy. Důvodem je zvýšená seizmická aktivita z posledních dní, která vyvolala obavy z hrozícího silného zemětřesení, informuje řecký server Kathimerini.

Bezpečnostní opatření platí i na několika dalších ostrovech v Egejském moři.

„Tato opatření jsou preventivní a úřady budou i nadále ostražité,“ uvedl ministr civilní ochrany Vasilis Kikilias v neděli po mimořádném zasedání vlády v Aténách. „Vyzýváme občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní doporučení a minimalizovali tak rizika.“

Seizmologové v oblasti za poslední tři dny zaznamenali více než 200 podmořských zemětřesení. Někteří obyvatelé ostrova mluví o otřesech zhruba každých 10 až 20 minut. Podle řeckých odborníků zemětřesení, z nichž nejsilnější dosáhla síly přes 4,5 stupně, nesouvisí se sopkou Santorini, ale uznávají, že seizmická aktivita je důvodem k obavám.

„Buď budeme mít sérii následných otřesů, což znamená, že magnituda budou řádově 4,5 až 4,7, nebo budeme mít větší seizmické otřesy, které by mohly způsobit tsunami a nějakou sopečnou erupci. Takže se připravujeme na tyto scénáře,“ řekl podle listu To Vima ředitel Aténského geodynamického institutu Athanassios Ganas.

Řecký seizmolog Gerasimos Papadopoulos podle listu Kathimerini varoval, že současná sekvence zemětřesení, kterou živé seizmické mapy ukazují jako rostoucí shluk bodů mezi ostrovy Santorini, Ios, Amorgos a Anafi, by mohla naznačovat blížící se větší událost.

„Všechny scénáře zůstávají otevřené,“ napsal Papadopoulos. „Počet otřesů se zvýšil, magnituda vzrostla a epicentra se posunula na severovýchod. Přestože se jedná o tektonická zemětřesení, nikoliv sopečná, úroveň rizika se zvýšila.“

Preventivní opatření

Záchranáři hasičského sboru, kteří v neděli dorazili na ostrov, postavili stanové tábořiště na basketbalovém hřišti vedle hlavní ostrovní nemocnice. „Přijeli jsme včera večer, 26členný tým záchranářů a jeden záchranářský pes,“ řekl hasič Ioannis Billias a dodal, že mnoho obyvatel, včetně celých rodin, strávilo noc raději v autech.

Vládní představitelé se během víkendu a v pondělí setkali s vědci, aby vyhodnotili situaci, a na blízkých ostrovech Amorgos, Anafi a Ios bylo nařízeno uzavření škol.

Obyvatelům a návštěvníkům ostrova Santorini bylo doporučeno, aby se vyhýbali velkým shromážděním v uzavřených prostorách a místům, kde by mohlo dojít k sesuvu skal. Hotely dostaly doporučení vypustit bazény, aby se snížily možné škody na budovách, které by zemětřesení způsobilo.

Řecké aerolinky zvýšily počty letů na Santorini, aby se místní mohli evakuovat. Vzrostla také poptávka po lístcích na trajekt, na pondělí už žádné nejsou dostupné, píše To Vima.

Ničivé zemětřesení z roku 1956

Otřesy u Santorini v Řecku oživily vzpomínky na katastrofální zemětřesení z roku 1956 s epicentrem u sousedního ostrova Amorgos. Šlo o nejsilnější zemětřesení v moderní historii země.

Tehdejší otřesy dosáhly síly 7,2 až 7,8 stupně a vyvolaly největší tsunami, jakou Středomoří zaznamenalo za poslední dvě století. Vlny dosáhly až 20 metrů, připomíná řecký list To Vima. Zničené byly celé vesnice, jen na Santorini zemřelo 54 lidí. Celkové škody nikdy nebyly vyhodnoceny.

Řecko v reakci na tragédii zpřísnilo stavební předpisy a zlepšilo systém varování. Pro souostroví Kyklady ale stále neexistuje ucelený evakuační plán pro případ tsunami.

Související témata:

Doporučované