Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Na nového syrského vůdce Ahmada Šaru byla ještě nedávno vypsána odměna deset milionů dolarů a Bašárem Asadem vedená Sýrie byla podle platformy Statista třetí nejsankcionovanější zemí světa.
Sankce jsou sice stále funkční, časy se ale po Asadově pádu mění - Spojené státy odměnu za informace vedoucí k dopadení hledaného teroristy zrušily a s vládou v Damašku nyní běžně jednají světové mocnosti.
V pátek do syrské metropole zavítali německá ministryně diplomacie Annalena Baerbocková a její francouzský protějšek Jean-Noël Barrot.
„Francie a Německo společně stojí po boku syrského lidu v celé jeho rozmanitosti. Pro Sýrii si přejeme poklidný přechod… zaručující regionální stabilitu,“ napsal Barrot na síti X. Oba politici zdůraznili, že do Sýrie vyrazili s mandátem Evropské unie.
Evropané jednali v Damašku s prozatímním prezidentem Šarou, který nedávno žádal Západ o zrušení sankcí. Barrot se kromě něj sešel i s představiteli křesťanských církví a spolu s Baerbockovou navštívil i věznici Sajdnájá, která se stala symbolem brutality minulého režimu.
„Moje dnešní cesta s mým francouzským protějškem a jménem EU je jasným signálem pro Syřany: nový politický začátek mezi Evropou a Sýrií je možný,“ naznačila Baerbocková změnu unijního kurzu vůči syrskému režimu. Média přinesla její snímky, na nichž má viditelně oblečenou neprůstřelnou vestu.
Damašek mění politický kurz
Už před Francií a Německem vyslalo do Damašku svého emisara sousední Turecko - se Šarou jednal šéf turecké diplomacie Hakan Fidan. V Sýrii byl i ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sibyha. O podílu Ukrajiny na vítězném tažení opozičních sil se ostatně spekulovalo - pád ruského spojence Asada byl v zájmu Kyjeva.
Syrský vůdce Šara, dříve známý jako šéf Fronty an-Nusrá Muhammad Džulání, stále figuruje na seznamech teroristů, jeho poslední kroky ale vzbuzují naděje. Během vánočních svátků, které bez obav slavili tamní křesťané, oznámil plán rozpuštění všech ozbrojených milicí, a to včetně Haját Tahrír aš-Šám (HTS), které sám vedl. Milicionáři mají odevzdat zbraně a začlenit se do oficiálních ozbrojených sil. Šara opakovaně ujišťoval, že Sýrie je domovem pro všechny a že náboženské ani jiné menšiny se pod jeho vládou nemají čeho bát.
Sýrie také mění své geopolitické ukotvení - místo dlouholetých spojenců Ruska a Íránu zaujímá nyní Turecko a Katar, země se zároveň otevírá Západu.
Úřady HTS jsou vstřícné i k zahraničním médiím. Hned po dobytí Damašku z města reportovala například americká televize CNN.