Článek
Časopis The Economist minulý týden přirovnal britskou premiérku Liz Trussovou k tajícímu ledovci a napsal, že premiérka má životnost „asi jako ledový salát z regálu v obchodě“.
Přirovnání se ujal deník Daily Star, který umístil minulý pátek na web záznam z kamery snímající uvadající ledový salát za 60 pencí z Tesca s blonďatou parukou.
Trussová oznámila svou rezignaci ve čtvrtek v poledne. Ve stejnou chvilku byla na už hnijící salát nasazená plastová zlatá korunka a popisek se změnil na „Salát přežil Liz Trussovou“. Na oslavu salátového triumfu zazněla národní hymna a rozlévalo se šampaňské.
Po rezignačním projevu Trussové vzrostl počet zhlédnutí videa na YouTube na více než 20 tisíc, napsala agentura Reuters. Lidé salátu gratulovali se vzkazy jako: „salát 1 : Trussová 0“ nebo „Salát pro premiérku“.
Od minulého pátku Daily Star vtip přiživoval. Přidal salátu obličej a ruce, stejně jako dvě britské vlajky a červený hrnek s nápisem „Keep Calm and Carry On“, slogan používaný ke zvýšení morálky v Británii během druhé světové války. V anketě, která video doprovázela, lidé mohli hlasovat, jestli salát vydrží déle než Trussová v čele kabinetu.
Liz Truss is never going to be able to order a salad ever again. pic.twitter.com/FrfeQY6qxm
— Scott Bixby (@scottbix) October 20, 2022
Vysílání přitáhlo pozornost světových médií jako symbol rychlého rozpadu kabinetu Trussové a posměchu, kterému čelila, popsal deník The Guardian. Francouzská televize News 24 ve svém vysílání nechala zaznít: „Ptáte se, co mají společného politický mandát britské premiérky Liz Trussové a hlávka zvadlého salátu? Obě mají datum spotřeby.“
Německý bulvární deník Bild napsal, že nyní musí Trussová v boji o svou politickou kariéru bojovat i s hlávkou salátu. Deník Washington Post uvedl, že přirovnání premiérky k salátu je „terčem typicky britských vtipů“.
Rezignace Liz Trussové
Prohlédněte si snímky, kterými se krátká vláda Liz Trussové zapsala do dějin.
A kdo by mohl být novým britským premiérem?
Deník The New York Times k tomu poznamenal: „Salát může obecně zůstat křupavý asi sedm až deset dní – i když to je obvykle životnost chlazeného salátu, nikoli hlávky, která ležela na stole a měla na sobě paruku.“
Rezignace Trussové je vyústěním vládní krize, kterou v posledních týdnech vyvolala odezva na daňové změny prosazované premiérkou, od kterých byl kabinet nucen postupně ustoupit. Řada poslanců ji tak vyzývala k odchodu z funkce, ještě ve středu ovšem Trussová řekla, že jen tak neodstoupí. Za chyby, které vedly k nestabilitě britské libry, se omluvila.
Trussová odstoupila z funkce po 45 dnech
Trussová ve funkci vydržela jen šest týdnů a stala se tak nejkratší dobu sloužící premiérkou v britské historii.
Britská média v souvislosti s nástupcem Trussové nejvíce skloňují jména jejích oponentů z letní vnitrostranické volby lídra a premiéra. Silnými kandidáty tak mohou například být bývalý ministr financí Rishi Sunak nebo někdejší ministryně obrany Penny Mourdantová. Mluví se také o možnosti návratu Borise Johnsona.