Článek
Akademie filmového umění a věd udílející prestižní Oscary se po několika desetiletích omluvila původní Američance Sacheen Littlefeather za dění, které následovalo po jejím projevu, který přednesla v roce 1973. „Zneužívání, které jste vytrpěla… bylo neopodstatněné a neospravedlnitelné,“ napsal David Rubin, bývalý prezident Akademie filmových umění a věd, v dopise zveřejněném v pondělí.
Tehdy 26letá Sacheen Littlefeather vystoupila na 45.ročníku předávání Oscarů v pověření hollywoodské hvězdy Marlona Branda. Ten si měl převzít sošku za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli za film Kmotr. Místo toho jeho cenu převzala málo známá herečka a aktivistka, která přetlumočením Brandonových slov vyvolala značný rozruch.
Přítomným totiž vzkázala, že Brando cenu nemůže přijmout „kvůli zacházení s americkými indiány“ v tehdejším filmovém průmyslu. Herecká legenda tehdy označila přístup profesionálů jako dezinterpretační.
„Důvodem je, jak dnes filmový průmysl a televize zacházejí s americkými indiány při reprízách filmů. Rovněž nedávné události ve Wounded Knee,“ vzkázal herec prostřednictvím Sacheen Littlefeather v narážce na tehdejší obsazení území indiánské rezervace Wounded Knee v Jižní Dakotě indiánskými aktivisty.
Aktivisté na místě dávného masakru tří stovek Lakotů upozorňovali mimo jiné na bezútěšnou situaci původních obyvatel USA; jejich mírový protest vyústil v tvrdý střet s policejními jednotkami.
Co vzbudilo poprask na letošních Oscarech?
Herec a komik Chris Rock si při vyhlašování Oscarů vystřelil z manželky Willa Smithe, když odkázal na film G. I. Jane. Šlo o očividnou narážku na účes Jady Pinkett Smithové, která trpí alopecií, což je onemocnění způsobující vypadávání vlasů a ochlupení. Will Smith následně reagoval po svém.
Příslušnice kmene Apačů, oblečená v jelenicových šatech a mokasínách, vystoupila na předávání cen jako historicky první původní obyvatelka.
Reakce, kterých se jí dostalo, byly smíšené. Zatímco někteří v obecenstvu tleskali, jiní na ni bučeli. Sama Sacheen Littlefeather následně popsala, že kvůli výstupu byla v následujících letech opakovaně zesměšňována, napadána a diskriminována.
Média, která o dění na Oscarech psala, ji obviňovala, že nepatří mezi původní obyvatele a využila situace kvůli vlastní kariéře. Bulvár spekuloval, že je milenkou Marlona Branda.
V roce 2020 pro britskou BBC mimo jiné uvedla, že hned, jakmile domluvila, z pódia ji eskortovali v doprovodu dvou členů ostrahy. Popsala také, jak muselo v zákulisí držet šest mužů zuřícího herce Johna Waynea, který byl na ni i Branda naštvaný.
Jaké je současné postavení Hollywoodu?
Současný Hollywood podle oceňovaného irského režiséra Jima Sheridana trápí nedostatek financí. „Trpí tím kvalita i množství produkovaných filmů,“ řekl novinářům na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti.
„Emocionální zátěž, kterou jste prožila, a dopady na vaši vlastní kariéru v našem odvětví jsou nenapravitelné. Odvaha, kterou jste prokázala, zůstávala příliš dlouho nedoceněna. Za to se vám hluboce omlouváme a zároveň vám vyjadřujeme upřímný obdiv,“ napsal David Rubin v omluvě.
Podle Rubina by projev herečky měl „neustále připomínat nutnost respektu a význam lidské důstojnosti“.
„Nikdy jsem si nemyslela, že se dožiju dne, kdy tohle uslyším,“ uvedla v reakci na prohlášení filmové asociace sama Littlefeather. „Pokud jde o omluvu akademie, my indiáni jsme velmi trpěliví lidé – je to teprve 50 let… Musíme si v této věci zachovat smysl pro humor za všech okolností. Je to naše metoda přežití,“ cituje její reakci britský server The Guardian.
Projev Sacheen Littlefeather byl podle organizátorů Oscarů prvním politickým projevem v televizí vysílané ceremonii. Přes obrazovky ho zhlédlo 85 milionů lidí.