Článek
„Směšné. Pokud chcete reprezentovat čínský tým, vypadněte z Tchaj-wanu,“ napsal v reakci na video olympijské rychlobruslařky jeden uživatel na internetu. „Ubohá sportovkyně,“ uvedl další.
Tchajwanská rychlobruslařka Chuang Jü-tching se stala terčem kritiky poté, co se na internetu objevily záběry, jak na zimních olympijských hrách v Pekingu trénuje v čínském dresu.
Dvojnásobná olympionička Chuang video, které sdílela na Instagramu, nakonec smazala. Důvodem podle ní bylo „příliš mnoho zbytečných komentářů a soukromých zpráv“.
„Nechte sport sportem. Ve světě sportu neexistuje národnost, protože v soukromí jsme všichni dobří přátelé,“ uvedla rychlobruslařka na Facebooku. „Nemusíte fandit mně, ale nezapomeňte fandit sportovcům, které chcete podpořit,“ dodala.
Právě otázka národnosti a národní identity je ovšem na Tchaj-wanu velmi citlivým tématem, poukazuje server Insider. „Internetový spor“ navíc přichází v době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem. Peking nad ostrov pravidelně vysílá svá válečná letadla a testuje jeho protivzdušnou obranu.
Čínská komunistická strana na Tchaj-wanu nikdy nevládla
- V Číně a na Tchaj-wanu fungují od konce občanské války v roce 1949 dvě samostatné vlády. Peking však ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii a dlouhodobě se snaží omezit jeho mezinárodní aktivity. Soupeří spolu o vliv v tichomořské oblasti.
- Napětí v posledních letech opakovaně eskaluje a Peking nevyloučil možnost použití síly k získání ostrova.
- Ačkoli je Tchaj-wan oficiálně uznán jen hrstkou národů, jeho demokraticky zvolená vláda udržuje silné obchodní a neformální vztahy s mnoha světovými mocnostmi. Diplomatické styky mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem neprobíhají po oficiální linii. Americký zákon Taiwan Relations Act však zajišťuje ostrovu ochranu a poskytuje prostředky k jeho obraně.
Třiatřicetiletá Chuang, která nesla při pátečním zahajovacím ceremoniálu vlajku, je jedním ze čtyř tchajwanských sportovců, kteří ostrov reprezentují na zimních olympijských hrách v Pekingu. Tchajwanští sportovci zde mohou ovšem soutěžit pouze pod hlavičkou Tchaj-pej Čína, protože na tom trvá Peking.
Video, ve kterém má rychlobruslařka na sobě červeno-černý dres s čínskou státní vlajkou a velkým nápisem „Čína“, se stalo virálním na sociálních sítích. Lidé z Tchaj-wanu Chuang zahrnuli komentáři na Instagramu i Facebooku, píše server Insider.
Někteří rychlobruslařku hájili s tím, že se jednalo jen o přátelské gesto a že dres měla na sobě pouze při tréninku, podle mnohých se ale zachovala nesprávně. „Nedochází vám, že jste se stala nástrojem čínské propagandy?“ stojí v jednom z komentářů.
Rychlobruslařku kritizoval také prominentní tchajwanský politik Čchao Šao-kchang. „V mezinárodních soutěžích je národnost velmi důležitá,“ napsal na Facebooku. „Lidé často říkají, že by politika neměla zasahovat do sportu, ale politika a sport byly vždy neoddělitelné, protože sportovní soutěže souvisejí s emocemi, identifikací a ctí, které jsou spojeny se školami, institucemi, skupinami a zeměmi,“ dodal s tím, že to, jak se Chuang zachovala bylo „extrémně nevhodné a ranilo city mnohých Tchajwanců“.
K virálnímu videu se vyjádřil také tchajwanský spisovatel Wu Hsiang-fui. Na Facebooku napsal, že ačkoliv rychlobruslařka reprezentuje Tchaj-wan a využívá jeho finanční prostředky, její chování je nepřijatelné a neuctivé vůči ostrovu.
V reakci na vlnu kritiky rychlobruslařka uvedla, že dres dostala jako dárek od své dobré kamarádky z čínského národního týmu, což je mezi sportovci poměrně běžné, upozorňuje deník The Times.
„Potkaly jsme se před několika lety a trénovaly spolu v Německu. Ona se pak vrátila do Číny a já jsem odjela do USA. Znovu jsme se potkaly letos a tohle byl dárek od ní,“ uvedla Chuang podle serveru South China Morning Post.
Rychlobruslařka také sdílela videoklip hitu zpěvačky Taylor Swiftové „Shake it Off“ se známým refrénem „haters gonna hate, hate, hate, hate“, který doplnila slovy: „Mí milí hateři, tahle písnička je pro vás.“
Někteří kritici volali po diskvalifikování rychlobruslařky ze zimních olympijských her. Tchajwanská sportovní správa podle Taiwan News ovšem uvedla, že proti Chuang nezakročí. Její čin podle jejich úsudku nebyl dostatečně závažný na to, aby následoval trest. Odkazovali přitom na to, že rychlobruslařka video smazala a omluvila se. Přiznali ovšem, že se zachovala necitlivě a vyzvali ostatní sportovce, aby se podobných kroků na sociálních sítích vyvarovali.
Ve svém posledním příspěvku Chuang uvedla, že skrze ministra školství obdržela pozdrav od tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. „Budeme tvrdě usilovat o to, abychom pro Tchaj-wan získali co největší poctu,“ napsala rychlobruslařka.
Státní média v pevninské části obvinila „některá média a uživatele internetu“ z toho, že sportovkyni vystavují „kyberšikaně“.