Článek
Náhlé zrušení přísných opatření kvůli koronaviru v Číně možná vedlo k úmrtí téměř 1,9 milionu lidí. Vyplývá to ze studie Střediska Freda Hutchinsona pro výzkum rakoviny v Seattlu, která čerpala z dostupných údajů o čínské úmrtnosti.
Po nevídané vlně protestů Peking loni v prosinci po téměř třech letech upustil od tvrdé strategie boje s koronavirem s cílem jeho úplného vymýcení. Ta zahrnovala hromadné testování, uzavírání hranic a rozsáhlé uzavírky měst, díky čemuž se Číně dařilo držet pandemii na uzdě.
Chaotické rozvolňování v zemi ovšem způsobilo rapidní nárůst nakažených i těch, co koronaviru podlehli. Vláda nicméně podle odborníků informace o úmrtí značně podhodnocovala. Podle nich na to poukazovaly mimo jiné satelitní snímky ukazující zvýšenou aktivitu v krematoriích a pohřebních ústavech, připomněla stanice NBC.
Nová studie odhaduje, že od prosince 2022 do ledna došlo k 1,87 milionu nadměrných úmrtí u lidí starších 30 let, uvedla studie. Úmrtí, která byla zaznamenána ve všech provinciích pevninské Číny s výjimkou Tibetu, se týkala převážně starších osob.
Autoři vycházeli z nekrologů zveřejněných čínskými univerzitami i ze zpráv na čínské sociální síti Baidu. Zaměřovali se na slova jako „kremace“ nebo „pohřeb“. I když čísla nejsou přesná, odpovídají tomu, co už dříve zjistili jiní výzkumníci, píše NBC.
Připomeňte si
Včera to byl smrtící virus, dnes je to chřipka. Číňané jen těžko zpracovávají, proč takřka tři roky žili v přísných lockdownech. U mnohých to odneslo hlavně psychické zdraví.
Právě studie zveřejněná ve čtvrtek v časopise JAMA Network Open uvádí, že počet nadbytečných úmrtí významně převyšuje oficiální odhady čínské vlády z ledna, podle kterých od zrušení striktních opatření zemřelo v nemocnicích asi 60 tisíc lidí. Studie došla k 31× většímu číslu.
V únoru přitom nejvyšší čínští představitelé vyhlásili „konečné vítězství“ nad koronavirem.
Odborníci na přelomu roku opakovaně vyzývali Čínu, aby zveřejnila podrobnější údaje, když se začaly objevovat zprávy o rostoucím počtu hospitalizací a úmrtí, a zejména když panovaly obavy spojené s hrozbou nových variant.
Čína začala opatření v prosinci uvolňovat příliš rychle, aniž by byla na nárůst nakažených řádně připravena, popsala CNN. Země před náhlým ústupem od opatření nezvýšila proočkovanost starších osob, neposílila ani kapacity urgentního příjmu a intenzivní péče v nemocnicích.