Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Můžete vypálit vojenskou odvodovou kancelář, podpálit vojenské vozidlo nebo sabotovat elektrický rozvaděč Ukrajinských železnic,“ dával na výběr Ukrajince Svitlaně muž, který si říkal Dmitrij. Volal jí z ukrajinského čísla a mluvil s ruským přízvukem.
Za provedení sabotáže ženě sliboval lepší podmínky pro jejího zajatého manžela, armádního medika Dimu. V době telefonátu byl v ruském zajetí už přes dva roky a Svitlana o něm až do té doby neměla žádné zprávy. Její příběh přinesla britská BBC.
Alternativou k přímé sabotáži mělo podle Svitlany být vyzrazení polohy nejbližší protivzdušné obrany, která sestřeluje ruské rakety a drony.
Žena v souladu s pokyny ukrajinských úřadů telefonát nahlásila a zprávy, které jí Rusové poslali, si uložila. Podle pokynů kontrarozvědky SBU pak komunikaci zdržovala. V konverzaci Rusy ujišťovala, že odpálí bombu na železniční trati.
Prostřednictvím sociální sítě Telegram dokonce od „Dmitrije“ dostala návod, jak vyrobit Molotovův koktejl, jak při útoku zabezpečit telefon a jak daleko od cíle ho zase zapnout. Terčem měl být traťový rozvaděč, s nímž se měla vyfotit společně s papírem a aktuálním datem.
Ukrajina spoléhá na Trumpa
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru krátce po začátku nového roku zopakoval, že vstup do Severoatlantické aliance zůstává pro Ukrajinu nadále prioritou. „Nerad bych nyní dával průchod jiné alternativě,“ řekl.
„Odměnou“ za sabotáž měl být telefonický rozhovor s Dimou, případně možnost poslat mu balíček.
Ukrajinská kontrarozvědka ženě sdělila, že ji Dmitrij skutečně kontaktuje z Ruska a že by měla komunikaci přerušit. Z druhé strany následně přišly výhrůžky vraždou manžela a jeho mučením. „Vašeho manžela mučí a je to vaše chyba,“ citovala Svitlana vzkazy od Dmitrije.
Pro BBC popsala svou rozpolcenost, o zradě země však prý „neuvažovala ani sekundu“. „Manžel by mi to nikdy neodpustil,“ řekla.
Dimu nakonec Rusové propustili před třemi měsíci. Hrozby, kterými vydírali jeho partnerku, nenaplnili.
Za zradu až doživotí
Podle tajné služby SBU případná spolupráce s Rusy zajatým ukrajinským vojákům situaci neulehčí a může navíc zkomplikovat jejich šanci na návrat domů při výměně zajatců.
Pokud se naopak příbuzní sabotáže dopustí, hrozí jim v případě odsouzení za zradu až doživotí. Některé případy údajné sabotáže zveřejňují ruské propagandistické kanály. Ukrajinské úřady zase informují o zadržování a zatýkání naverbovaných záškodníků.
Petro Jacenko z ukrajinského vojenského velitelství pro záležitosti válečných zajatců britskému veřejnoprávnímu médiu řekl, že ruští agenti kontaktují přibližně polovinu rodin válečných zajatců.
Počty zajatých ukrajinských vojáků se odhadují na osm tisíc.
Ruská diktatura, která válku s Ukrajinou rozpoutala, odmítá, že by se snažila situaci rodin využívat k rekrutování sabotérů. Se zajatci prý zachází humánně a podle Ženevských konvencí. Naopak z manipulací s rodinami zajatců viní Kyjev.