Článek
Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ukrajinou v posledních dnech otřásly dva útoky, které si vyžádaly v součtu desítky mrtvých. Tím zatím posledním byl nedělní úder na město Sumy.
„Problém je v tom, že od prvního dne války nemůžeme systémy protivzdušné obrany ochránit celou Ukrajinu, i když nám je dodávají jiné evropské země,“ říká pro Seznam Zprávy bývalý ukrajinský vojenský pilot a exporadce ministra obrany Oleksij Melnyk.
Ruská armáda podle něj útočí na Sumskou a Charkovskou oblast, ale on sám prý věří v silnou ukrajinskou obranu v těchto místech.
V rozhovoru hodnotí i roli, jakou ve válce hrají letadla F-16. V sobotu Ukrajina o jeden ze strojů přišla, pilot zahynul.
Slyšeli jsme o zahájení ruské ofenzivy proti Sumské oblasti na severu Ukrajiny. Máte nějaké přesnější informace o tamní situaci?
Je zjevné, že Rusové útočí na několika úsecích nejen v Sumské, ale i v Charkovské oblasti. Jde o pokusy dostat se dál do ukrajinského vnitrozemí.
Vlastně o pokračování boje, který se odehrával v ruské Kurské oblasti poté, co se ukrajinské jednotky stáhly zpět k hranici. Jen je to teď obráceně: Ukrajinci zaujali obranná postavení a Rusové útočí.
Když se Ukrajinci nedávno stahovali z Kurské oblasti, šlo zhruba o deset až patnáct tisíc vojáků. Rusů je tam zhruba čtyřnásobek. Ale máme v Sumské oblasti dobré obranné linie, takže si myslím, že ruská početní převaha se moc neprojeví.
Velitel ukrajinských obranných sil generál Oleksandr Syrskyj minulý týden prohlásil, že Ukrajina oproti loňsku snížila převahu nepřítele v dělostřeleckých granátech. Teď je poměr zhruba dva ku jednomu ve prospěch Ruska, loni to bylo v některých chvílích i deset proti jednomu. Domníváte se, že je to pravda?
Nemám důvod Syrskému nevěřit, ale s tím počtem granátů to je různé na různých úsecích fronty. Během tří let, kdy jsem akumulovali arzenál v jednom místě, případně jsme úspěšně zasáhli nepřátelské sklady a zásoby, byly i situace, když jsme ruskou převahu vyrovnali.
Dělostřelecká technika a munice západní výroby, se kterou také bojujeme, má vyšší kvalitu než ruská. Pro nás je klíčové zasahovat přesně ruské dělostřelecké pozice, abychom snižovali jejich převahu.
V posledních dnech Rusové zaútočili balistickými raketami Iskander na centra měst, jako jsou Kryvyj Rih nebo Sumy. Obětí jsou desítky. Znamená to, že Ukrajině dochází systémy protivzdušné obrany?
Problém je v tom, že od prvního dne války nemůžeme systémy protivzdušné obrany ochránit celou Ukrajinu, i když nám je dodávají jiné evropské země. Daly nám jich mnoho, ale není možné bránit tak velké území a tak velká města. Takové zásoby protivzdušného obrany nikdo nemá.
Když si vezmete ten útok na Kryvyj Rih, tak ten mířil na obytnou čtvrť, nejsou tam žádné vojenské objekty. Prostě nemůžeme se proti takovým útokům zajistit všude.
Nebo nedávný útok v Dnipru na hotel, to je to samé. Balistické rakety bohužel někdy proletí a zasáhnou domy nebo ulice. V průměru tak jedna až dvě z deseti. (Po tomto rozhovoru oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, že Kyjev chce koupit v USA deset systémů protivzdušné obrany Patriot za 15 miliard dolarů - pozn. red.)
Dá se již s odstupem času říci, nakolik situaci ve prospěch Ukrajiny změnily dodávky letounů F-16? Ukrajinská armáda je dostala loni…
Mám o tom určité informace, ale asi chápete, že ze strategických důvodů nemohu hovořit o detailech. Nadměrná publicita je v tomto případě škodlivá, ostatně i v mnoha dalších. Postupně se učíme, že některé informace se nesmějí dostat ven.
Víme, že Rusové vypsali pro své vojáky speciální odměny za zničení letadel F-16 i francouzských Mirage. Snaží se je odhalit a zneškodnit už na zemi. Ale obecně mohu říci, že F-16 jsou účinné při obraně proti ruským raketám a také několikrát zasáhly cíle v Rusku, například ruské systémy protivzdušné obrany.

Ruský útok na centrum města Sumy.Video: AP
Nakolik věrohodné jsou zprávy, že kvůli ukrajinským dronovým útokům museli Rusové své bombardéry přesunout dál od ukrajinské hranice?
Máme potvrzené, že stáhli své taktické letectvo – to znamená hlavně letouny Su-35 a Su-25 – na letiště, která jsou od Ukrajiny vzdálená 200 až 300 kilometrů. Ale hlavně kvůli hrozbě dopadu raket, které jsme dostali ze zahraničí, například amerických ATACMS nebo britských Storm Shadow.
Americká administrativa předchozího prezidenta Joea Bidena nejdříve zakázala Ukrajině tyto střely používat na cíle v Rusku, později to dovolila, ale v té době už Rusové své letectvo stáhli dál.

Dosah střel ATACMS.
V současné době není jasné, zda Spojené státy budou nadále dodávat Ukrajině zbraně a munici. Jak si nyní stojí vlastní ukrajinská zbrojní výroba?
Za poslední tři roky vzrostla produkce munice desetinásobně. Co se týká granátů a munice, domácí výroba zajišťuje zhruba třicet procent spotřeby ukrajinské armády. Loni ukrajinské zbrojovky vyrobily dva a půl milionu granátů různých kalibrů.
Samozřejmě přílišná závislost na dodávkách ze zahraničí je naším slabým místem, proto jsme například podepsali smlouvu o společné výrobě a investicích s některými západními zbrojovkami na území Ukrajiny, například s německou firmou Rheinmetall.