Hlavní obsah

Rusko možná našlo spojence, který odláká USA od Ukrajiny, říká analytička

Foto: Mohammed Hamoud / Anadolu, Profimedia.cz

Snímek z výstavy nazvané Svatý džihád, kterou uspořádali Húthíové ve městě Saná'a.

Vytvářejí síť teroristických organizací s cílem útočit na americké a západní zájmy v regionu Rudého moře, říká o jemenských povstalcích Nadwa Dawsariová z washingtonského Blízkovýchodního institutu v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Článek

Rozhovor si také můžete poslechnout v audioverzi.

Kromě Severokorejců, Nepálců a několika dalších národností bojují po boku Rusů na Ukrajině i jemenští Húthíové.

O jejich náboru informoval před několika dny deník Financial Times s tím, že na Ukrajinu odjely stovky bojovníků.

Někteří rekruti novinářům vylíčili, že jim slíbili zaměstnání s vysokým platem a dokonce i občanství. Když ale s pomocí firmy napojené na Húthíe dorazili do Ruska, byli násilně zařazeni do armády a vysláni do předních linií války na Ukrajině.

List k tomu poznamenal, že úsilí podtrhuje, jak se Rusko, poháněné konfrontací se Západem, přibližuje Íránu a militantním skupinám na Blízkém východě.

Expertka na Jemen Nadwa Dawsariová, která působí ve washingtonském Blízkovýchodním institutu, v rozhovoru pro Seznam Zprávy popisuje i další spolupráci Húthíů s Ruskem a vysvětluje, v čem mají šíitští povstalci a Moskva společné zájmy.

Očekává, že útoků na obchodní lodě v Rudém moři, jež povstalci zdůvodňují válkou Izraele v Pásmu Gazy, bude přibývat. A že z Ruska mohou Húthíové dostat i vyspělejší zbraně.

Nebezpeční Húthíové

Skrytý svět podmořských kabelů nám připomíná, na čem stojí světová ekonomika 21. století.

V posledních dnech se objevily zprávy, že na straně Ruska bojují na Ukrajině i jemenští Húthíové. Jak se na tuto spolupráci díváte?

Myslím, že to není úplně překvapivé. Rusko by mohlo v Húthíích najít dobrého spojence na to, aby mu pomohli odvrátit pozornost USA od Ukrajiny k jiným částem světa. Čím více budou Spojené státy zaměstnané jinými regiony, zvláště Blízkým východem, tím víc bude mít Rusko páky na Ukrajinu.

Myslím, že je to přirozený vývoj –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v Jemenu už působí ruští poradci, kteří pomáhají Húthíům v útocích na lodě v Rudém moři a v tom, aby se prezentovali jako regionální mocnost. Nyní tedy také Húthíové pomáhají Rusům.

Zpráva listu Financial Times mluví o stovkách bojovníků, které Húthíové pro válku na Ukrajině naverbovali. Většina z nich má být už údajně po smrti. Očekáváte, že nábory budou pokračovat i ve větším rozsahu?

Ano, poroste to. Tu informaci ale poprvé přinesla jemenská média už před několika měsíci, není to nic nového. Dává smysl, aby ty počty narůstaly.

Jeden jemenský analytik ve zmíněném článku řekl, že Rusové se zajímají o každou blízkovýchodní skupinu, která je nepřátelská vůči Spojeným státům. V Jemenu působí i al-Káida. Dokážete si představit i ruskou spolupráci se sunnitskými teroristickými organizacemi?

Húthíové už v Jemenu spolupracují s al-Káidou i Daešem (výraz pro Islámský stát, pozn. red.) a v Somálsku podporují organizaci aš-Šabáb. Húthíové vytvářejí síť teroristických organizací v oblasti Rudého moře s cílem útočit na americké a západní zájmy. A to chce i Rusko –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ slabší pozici Spojených států v regionu. Rusko samotné nemusí s těmito sunnitskými organizacemi přímo jednat, už to za něj dělají jeho spojenci Húthíové.

Foto: BBC/Sana`a Center for Strategic Studies/Congress Research Service, Seznam Zprávy

Jemen: Kdo kontroluje jaká území.

Za bojovníky poslané na Ukrajinu budou chtít Húthíové zbraně. Pošlou jim Rusové vyspělejší techniku, což by se projevilo v Rudém moři?

Pokud bude konflikt pokračovat, dojde na to. Nejde ale jen o útoky na lodě. Húthíové vedou síť spojenců, v níž figurují teroristické organizace, a ta skrytě spolupracuje nejen s Ruskem, ale i s Čínou.

Dají se očekávat další útoky na lodě, a když ne ty, tak určitě upevnění moci Húthíů, Ruska, Číny a Íránu nad Rudým mořem a touto částí Blízkého východu. To by znamenalo méně obchodu, ale více pašování zbraní, nestabilitu v regionu i v Africe.

Mohlo by to zasáhnout i Evropskou unii skrze ilegální migraci do evropských zemí. Je to tedy mnohem větší problém než jen zmíněné útoky na lodě, na které se všichni soustředí. Rusko má mnohem strategičtější cíle.

Doporučované