Hlavní obsah

Rusové podle Kyjeva od začátku invaze popravili 147 zajatců, za letošek 127

Foto: Ukrajinský generální štáb/Facebook

Ukrajinská armáda. Ilustrační fotografie.

Ukrajinští vyšetřovatelé od začátku celoplošné ruské invaze evidují 147 případů poprav ukrajinských vojáků zajatých Rusy, z toho 127 připadá na letošek.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Popravování ukrajinských zajatců v ruském zajetí je v posledních měsících systematické a jde o součást ruské politiky. Britské BBC to řekl Jurij Belousov z ukrajinské generální prokuratury, kde vede odbor zabývající se válečnými zločiny.

„Vzestupný trend je velmi, velmi zřejmý,“ řekl Belousov. „Popravy se staly systematickými od loňského listopadu a letos pokračovaly. Počty bohužel rostly zejména letos v létě a na podzim,“ popsal Belousov. To podle něho dokládá, že nejde o ojedinělé případy. „Existují důkazy, že jsou vydávány instrukce ohledně této věci,“ dodal.

Mezinárodní humanitární právo, zejména třetí Ženevská úmluva, hovoří o ochraně válečných zajatců a jejich poprava je válečným zločinem. BBC uvádí, že navzdory tomu čečenský vůdce Ramzan Kadyrov před časem nařídil svým bojovníkům účastnícím se invaze na Ukrajinu, aby nebrali zajatce.

Poslední cigareta vedle hrobu

Jako o ikonické postavě na Ukrajině BBC píše o Oleksandru Macijevském, kterého ruská armáda zajala v prvním roce války. Na videu zachycujícím závěrečné okamžiky svého života kouří cigaretu vedle hrobu, který si podle všeho musel sám vykopat. „Sláva Ukrajině,“ řekne svým věznitelům. Za několik okamžiků se ozvou výstřely a on padne mrtev.

Šlo o jeden z mnoha případů. BBC píše, že letos v říjnu Rusové údajně zastřelili devět ukrajinských vojáků v Kurské oblasti. Ukrajinská prokuratura má jako součást materiálu k vyšetřování fotografii polonahých těl ležících na zemi. Na základě tohoto snímku poznali rodiče jednoho z vojáků, operátora dronů Ruslana Holubenka. „Poznala jsem ho podle spodního prádla,“ řekla jeho matka stanici Suspilne. „Koupila jsem ho před výletem k moři. Věděla jsem také, že měl (z minulosti) střelnou ránu v rameni. Je to vidět na fotce,“ dodala.

Začátkem října tehdejší ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin informoval, že úřady vyšetřují podle všeho největší případ popravy válečných zajatců. Šlo o 16 vojáků na východní frontě v oblasti Pokrovsku, kteří vyšli ze zákopu a vzdali se ruským jednotkám. Ruští vojáci je seřadili a zastřelili. Ukrajinští vyšetřovatelé se zabývají také případy stětí zajatců nebo popravy ukrajinského válečného zajatce mečem.

Instrukce pro ruské jednotky

Rachel Denberová, zástupkyně ředitele pobočky lidskoprávní organizace Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii podle BBC řekla, že je dost důkazů o tom, že ruští vojáci popravují ukrajinské válečné zajatce. Roli při tom podle ní hraje beztrestnost a ruská armáda by měla odpovědět na některé zásadní otázky.

„Jaké instrukce tyto jednotky mají, ať už formálně nebo neformálně od svých velitelů? Dávají jejich velitelé jasně najevo, co Ženevské úmluvy říkají o zacházení s válečnými zajatci? Co ruští vojenští velitelé říkají svým jednotkám o tom, jak se chovají?“ uvádí Denberová. Klade zároveň otázku, zda si je ruské vojenské vedení vědomo, že když takové případy nevyšetřuje ani nepodniká kroky, aby jim zabránilo, nese za ně také trestní odpovědnost.

Ruský prezident Vladimir Putin opakuje, že ruské jednotky s ukrajinskými zajatci „zacházejí vždy přísně v souladu s mezinárodními právními dokumenty a mezinárodními úmluvami“.

Válečné zločiny

Také ukrajinské síly čelí obvinění z poprav ruských válečných zajatců, nicméně počet těchto případů je mnohem nižší. Jurij Belousov říká, že ukrajinská prokuratura bere taková obvinění „velmi vážně“ a vyšetřuje je. Nicméně obžalován nebyl ještě nikdo, podotýká BBC.

Podle Human Rights Watch se ruští vojáci od začátku celoplošné invaze na Ukrajinu v sousední zemi dopouštějí řady hrůzných činů, včetně takových, které by měly být vyšetřovány jako válečné zločiny nebo zločiny proti lidskosti.

BBC uvádí, že pověst ruské armády ohledně týrání zajatců je tak strašná, že někteří ukrajinští vojáci by dávali přednost smrti před zajetím. „Řekl mi: Mámo, nikdy se nevzdám. Odpusť mi, vím, že budeš plakat, ale nechci, aby mě mučili,“ vypráví matka Ruslana Holubenka. Její syn je stále oficiálně veden jako pohřešovaný v boji a ona doufá, že to tak je. „Udělám všechno možné i nemožné, abych své dítě dostala zpět. Stále se koukám na tu fotku. Třeba je jenom v bezvědomí? Chci tomu věřit, nechci si myslet, že je po něm,“ říká matka.

Doporučované