Článek
Soud se zapojením Ruska, samozvaných donbaských republik a pak zemí, které jsou členy mezinárodních organizací s vedoucí úlohou Ruska. Tak si předseda ruského vyšetřovacího výboru Alexandr Bastrykin představuje vyšetřování válečných zločinů. Nejde ovšem o činy spáchané Ruskem, ale o ty, kterých se měli údajně dopustit Ukrajinci.
Slova zazněla v Bastrykinově obsáhlém rozhovoru pro ruský režimní list Rossijskaja gazeta. Bastrykinův úřad v Rusku sehrává roli federální kriminální ústředny.
Ruský tribunál by podle představ Bastrykina zaštiťovali spojenci Ruska, jako jsou Írán, Sýrie a Bolívie. Podle Moskvy totiž „projevují nezávislý postoj k ukrajinské otázce“.
Sýrie i Írán v březnu hlasovaly proti rezoluci OSN odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu, zatímco Bolívie se zdržela hlasování.
Naopak tribunál pod záštitou OSN není podle Bastrykina možný kvůli postojům Západu a jeho otevřené podpoře „ukrajinskému nacionalismu“. Předseda vyšetřovacího výboru tak pokračuje v kremelské propagandě, která útok proti Ukrajině od začátku zastírá „speciální operací“ s cílem odstranění „vlády nacistů“.
Stíhání Ukrajinců
Bastrykin v rozhovoru zároveň oznámil, že Rusko obvinilo 92 příslušníků ukrajinských ozbrojených sil ze zločinů proti lidskosti. Proti Ukrajincům, o nichž Bastrykin hovoří jako o nacionalistech, Moskva zahájila na 1 300 trestních řízení.
„Během předběžného vyšetřování už byla zjištěna účast více než 220 lidí na zločinech proti míru a bezpečnosti lidstva, které nemají promlčecí lhůtu. A to včetně představitelů vrchního velení ukrajinských ozbrojených sil a také velitelů vojenských jednotek, které ostřelovaly civilisty,“ prohlásil Bastrykin.
Předseda ruského vyšetřovacího výboru také oznámil, že Rusko vyšetřuje zaměstnance ukrajinského ministerstva zdravotnictví. Ty nařkl z „vývoje zbraní hromadného ničení“.
Rusové podle něj vyšetřují také občany Británie, Spojených států, Kanady, Nizozemska a Gruzie, jež zmínil v souvislosti s výroky o žoldnéřích. „Kromě toho bylo zahájeno osm trestních řízení v souvislosti s útoky na ruská velvyslanectví a diplomatické představitele v Nizozemsku, Irsku, Litvě, České republice, Polsku a Rumunsku,“ prohlásil Bastrykin.
Ukrajinské úřady se k výrokům zatím nevyjádřily.
Tisíce nahlášených zločinů
Ukrajinská generální prokuratura v pátek podle agentury Ukrinform oznámila, že registruje hlášení o téměř 25 000 případů agrese a válečných zločinů spáchaných ruskými invazními silami v zemi a dalších téměř 12 000 hlášení o trestných činech proti národní bezpečnosti Ukrajiny.
Ruské invazní síly celou válku intenzivně bombardují ukrajinská města a v ulicích měst a obcí, jež se dostaly pod ruskou okupaci, zůstali ležet mrtví lidé, připomíná agentura Reuters. Podle ukrajinských úřadů už zahynuly desítky tisíc civilistů. Moskva dlouhodobě odpovědnost za jejich smrt odmítá.
Potenciálními válečnými zločiny ruských sil na Ukrajině se zabývá mimo jiné Mezinárodní trestní soud. Tento měsíc se dohodlo přes 40 zemí včetně Spojených států, že budou koordinovat vyšetřování podezření z válečných zločinů na Ukrajině.