Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Městský soud v Petrohradě ve čtvrtek rozhodl, že několikaletá blokáda tohoto města během druhé světové války byla genocidou. V Leningradu, jak se město za sovětské éry jmenovalo, zemřelo během blokády podle nových propočtů 1,1 milionu lidí.
V soudním verdiktu ale zazněla také pozoruhodná informace, že se na tehdejších zločinech proti lidskosti podíleli i Češi.
Soud vyhověl návrhu petrohradského prokurátora a rozhodl se: „uznat blokádu Leningradu okupačními úřady, německými jednotkami a jejich komplici – ozbrojenými jednotkami zformovanými na území Belgie, Itálie, Španělska, Nizozemska, Norska a Finska, jakož i jednotlivými dobrovolníky z řad Rakušanů, Lotyšů, Poláků , Francouzů a Čechů - v období od 8. září 1941 do 27. ledna 1944 válečným zločinem, zločinem proti lidskosti a genocidou národnostních a etnických skupin reprezentujících obyvatelstvo SSSR, národy Sovětského svazu,“ citoval list Izvestija soudkyni Věru Saljnikovovou.
V oficiálním tiskovém oznámení soudu na síti Telegram se potom píše o „vojenských formacích Belgie, Itálie, Španělska, Lotyšska, Nizozemska, Norska, Polska, Finska, Francie a Česka“ jakožto o německých přisluhovačích.
Podle českých odborníků jde o nesmyslné tvrzení. Čeští občané tehdejšího Protektorátu Čech a Morava nejenže nerukovali do německých jednotek, ale neměli na německé straně ani dobrovolnické jednotky jako některé evropské národy. V protektorátu existovalo pouze tzv. Vládní vojsko, které se neúčastnilo válečných akcí. Na frontu se Češi mohli dostat pouze za podmínky, že přijmou německé říšské občanství.
И об актуальном: суд Петербурга признал геноцидом действия нацистов в период блокады Ленинграда.
— SOTA (@Sota_Vision) October 20, 2022
Согласно решению Санкт-Петербуржского городского суда, блокада города была военным преступлением, преступлением против человечности и геноцидом народов СССР. pic.twitter.com/hTM8iTh0zx
„Opět se prokázalo, že ruská oficiální místa neznají světovou ani vlastní historii,“ reagoval pro Seznam Zprávy historik Tomáš Jakl, který se ve Vojenském historickém ústavu zaměřuje na české a československé vojenské dějiny v období 1914–1945.
Nasazení nějakých českých dobrovolníků u Leningradu vyloučil také spisovatel František Emmert, který je autorem knihy Češi ve wehrmachtu.
„Žádná jednotka českých dobrovolníků bojující za druhé světové války na německé straně nikdy neexistovala, tedy ani u Leningradu. Češi se dokonce nesměli dobrovolně hlásit do německé armády či SS ani jako jednotlivci. Nevzali by je, pokud by se předtím úředně nestali Němci. Jako Češi tam v žádném případě vstoupit nemohli,“ uvedl Emmert.
Решением суда блокада Ленинграда признана геноцидомhttps://t.co/Dj01DygPiD pic.twitter.com/PSPldhv8mS
— Военное обозрение (@topwar_ru) October 20, 2022
Soud už v září zdůraznil, že spis prokuratury k uznání leningradské blokády genocidou je velmi rozsáhlý a opírá se o prameny a studie. V pasážích o účasti legionářských jednotek z některých zemí dokonce jmenoval konkrétní historiky, v případě údajných dobrovolníků z Česka ale žádnou odbornou autoritu neuvedl.
Seznam Zprávy se obrátily na petrohradskou prokuraturu s dotazem, jak informaci o působení českých dobrovolníků při blokádě doložila. Prokuratura zatím neodpověděla.