Článek
Vlak je uzpůsobený pro přepravu vojenské techniky a podle britských médií má označení 12. hlavního ředitelství ruského ministerstva obrany zodpovědného za jaderný arzenál, jeho skladování, údržbu a přepravu.
Že by šlo skutečně o vlak 12. oddělení, nelze ověřit, stejně jako to, zda převáží jaderné zbraně nebo materiál.
Na záběrech jsou na vlaku viditelně naložené tanky a obrněná vozidla různého typu. Jde například o průzkumné vozidlo BPM-97. Ke kterým jednotkám vozidla patří, není jasné. Podle analytika Konrada Muzyky z Rochan Consulting je ke své ochraně používá zmíněné 12. oddělení.
Why 12th GUMO? It is not about trucks as it was mentioned in the Guardian. According to our knowledge and military analysts we work with, this Vystrel vehicle with a 30 mm turret is used solely as protection for 12th GUMO. https://t.co/UiAeOIaMmn pic.twitter.com/NN3jUbHAxF
— Konrad Muzyka - Rochan Consulting (@konrad_muzyka) October 3, 2022
Podle britské televize SkyNews může jít ze strany Moskvy o varování Západu. „Tyto pohyby jsou dobře viditelné z vesmíru. Ukazuje to ruské možnosti a demonstruje to, že pokud by Rusko chtělo použít taktické jaderné zbraně, je toho schopno,“ cituje televize bývalého důstojníka britské vojenské rozvědky Forbese McKenzieho.
Podle něj je ale potřeba se zprávami o možném rozmisťování jaderných zbraní zacházet opatrně. Že jde ze strany Ruska pravděpodobně o demonstraci jeho možností, napsal na Twitteru i Konrad Muzyka.
Vyloučené nejsou ani přípravy na cvičení, které je v podzimních měsících obvyklé.
Belgorod v Bílém moři
I když je tedy více možností výkladu, na klidu nepřidává ani zpráva italského listu La Republicca. Zmiňuje se totiž o informaci rozvědky NATO rozeslané členům aliance o pohybu ruské jaderné ponorky K-329 Belgorod, která měla opustit svou základnu.
Nejdelší ponorka světa byla uvedena do služby teprve letos v červenci.
Pod hladinou vydrží moderní ponorka nepřetržitě až 120 dní a může nést i miniponorky schopné operovat ve značných hloubkách.
Ponorka byla proto „podezřelá“ i coby možný pachatel nedávné sabotáže plynovodů Nord Stream v Baltském moři. Podle italského listu má ale alianční rozvědka za to, že dosud nevyplula z Bílého moře u severních břehů evropské části Ruska.
Panuje ovšem podezření, že ponorka má za úkol v arktických vodách otestovat nový typ jaderné zbraně – Poseidon, tedy čtyřiadvacet metrů dlouhé torpédo s nukleární hlavicí pravděpodobně o síle dvou megatun. O stupni vývoje Poseidonu ale panují v aliančních kruzích pochybnosti.
Američtí i evropští představitelé tento týden uvedli, že nejsou patrné žádné známky přípravy na ruský jaderný úder a že hrozby Kremlu zůstávají rétorické.