Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rusko ve čtvrtek v Radě bezpečnosti vetovalo rezoluci, jež měla na další rok prodloužit fungování panelu expertů, kteří dohlížejí na dodržování sankcí OSN proti Severní Koreji. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
Ruské zamítnutí dohledu nad sankcemi, s nímž přitom Moskva v minulosti opakovaně souhlasila, přichází v době, kdy Západ tvrdí, že Severní Korea předává Rusku zbraně pro jeho agresi na Ukrajině. Moskva i Pchjongjang tato obvinění popírají. V loňském roce se nicméně obě země zavázaly, že prohloubí vzájemné vojenské vztahy.
Čína se hlasování zdržela, zbývajících 13 členů rady hlasovalo pro rezoluci.
„Moskva podkopala vyhlídky na mírové a diplomatické řešení jedné z nejnebezpečnějších otázek šíření jaderných zbraní na světě,“ řekl v radě zástupce americké velvyslankyně při OSN Robert Wood. Rusko podle něj zablokovalo další činnost panelu z toho důvodu, že „loni začal informovat o hrubém porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN ze strany Ruska“.
Bílý dům reagoval prohlášením, že ruské veto představuje bezohledný krok, který dále podkopává sankce Rady bezpečnosti uvalené proti Severní Koreji, a současně varoval před prohlubováním spolupráce mezi Ruskem a KLDR.
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja před hlasováním Radě bezpečnosti řekl, že západní země se snaží Severní Koreu „zardousit“ a že ve snaze omezit její jaderný program se sankce ukázaly jako „irelevantní“ a „odtržené od reality“.
Skupina nezávislých odborníků sleduje sankce proti KLDR již 15 let, během nichž byly postupně utahovány na celkový počet 10 rezolucí. Dvakrát ročně podává zprávu Radě bezpečnosti a doporučuje postupy pro jejich efektivnější uplatňování.
Členové Rady bezpečnosti OSN se v posledních letech rozcházejí v názoru, jak s Pchjongjangem jednat. Rusko a Čína, které mají spolu s USA, Británií a Francií právo veta, tvrdí, že další sankce nikam nevedou, a žádají zmírnění těch současných, které mají časově neomezenou platnost. Během dnešních jednání o textu rezoluce Moskva a Peking neúspěšně prosazovaly, aby do něj byl začleněn požadavek, že sankční režim musí být každoročně obnovován. Spojené státy a další země to zamítly.