Článek
Rusko tvrdí, že se zmocnilo dalších tří vesnic na severovýchodě, východě a jihu Ukrajiny. Jde o obce Veselivka v Sumské oblasti, Pantělejmovka v Doněcké oblasti a Ščerbaki v Záporožské oblasti, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany.
Rusko v poslední době opakovaně hlásí dobytí jednotlivých vesnic. Pomalý ruský postup se odehrává v době, kdy se americký prezident Donald Trump snaží vyjednat příměří mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko také v noci na sobotu na Ukrajinu vyslalo více než 170 dronů, které zasáhly cíle v Dnipropetrovské, Kyjevské, Sumské, Charkovské a Chmelnycké oblasti. Čtyři lidé byli zabiti ve městě Dnipro, kde ruský útok zasáhl obytné domy i hotelový komplex. Dalších 21 lidí bylo zraněno.
„Rusko se vysmívá celosvětovému mírovému úsilí. Protahuje válku a páchá tyto teroristické činy, protože stále necítí žádný skutečný tlak,“ napsal v sobotu Zelenskyj na síti X.
Throughout last evening and night, Russia attacked Ukraine with more than 170 drones, including over 100 Shaheds. This massive attack targeted the Dnipro, Kyiv, Sumy, Kharkiv, and Khmelnytskyi regions.
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 29, 2025
All night in Dnipro, the aftermath of this attack was being dealt with. As of… pic.twitter.com/LWZLXLqG7r
Spojené státy už několik týdnů odděleně s Kyjevem a Moskvou jednají o částečných příměřích, která se týkají Černého moře a energetické infrastruktury. Obě země sice tato příměří v zásadě přijaly, ale navzájem se obviňují z jejich porušování.