Článek
Ruská válečná loď v neděli vypálila v jihozápadní části Černého moře varovné výstřely na nákladní loď plující pod vlajkou Palau k ukrajinskému pobřeží. Informovala o tom agentura Reuters.
Jde o první případ, kdy Rusko střílelo na obchodní loď od chvíle, kdy Moskva v červenci odstoupila od takzvané obilné dohody. Ta do té doby umožňovala obnovení exportu obilí a dalších potravin z ukrajinských přístavů i přes pokračující boje, připomněla ČTK.
Moskva po odstoupení od dohody varovala, že všechny lodě mířící do ukrajinských vod bude považovat za plavidla, která by mohla vézt zbraně.
Ruské ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že hlídková loď s názvem Vasilij Bykov střílela z automatických zbraní poté, co kapitán palauské lodi Sukru Okan nereagoval na žádost o zastavení kvůli inspekci.
„K násilnému zastavení plavidla byla zahájena varovná palba z automatických zbraní,“ sdělilo ruské ministerstvo obrany. „Ruská armáda se na palubu plavidla dostala pomocí vrtulníku Ka-29 a poté, co inspekční skupina dokončila kontrolu, mohl Sukru Okan dále pokračovat v cestě,“ upřesnilo.
Co si o situaci v Černém moři myslí odborník?
„Je to významný úspěch,“ komentuje pravděpodobný zásah ruské výsadkové lodi v rozhovoru pro Seznam Zprávy bezpečnostní analytik Jan Ludvík. Mluví ale hlavně o psychologickém efektu, celou válku úder příliš neovlivní.
Plavidlo Sukru Okan podle Rusů mířilo do ukrajinského přístavu Izmajil, který leží u hranic s Rumunskem.
Turecko ale poskytlo jiné informace. Představitel tamějšího ministerstva obrany uvedl, že slyšel o incidentu, který se týkal lodi mířící do Rumunska. Doplnil, že Ankara se případem zabývá. Reuters upozorňuje, že nebyli schopni kontaktovat ani plavidlo, ani jeho vlastníky s žádostí o vyjádření.
Mluvčí ukrajinského ministerstva obrany pak sdělil, že úředníci zatím nemají o incidentu žádné podrobnosti. „Zjevně jde o další nepřátelský čin Ruska,“ myslí si.
Černé moře jako klíčová součást války?
Ruská střelba na obchodní loď by mohla prohloubit současné obavy majitelů lodí, pojistitelů i obchodníků s komoditami ohledně potenciálního nebezpečí uvěznění v Černém moři: hlavní cestě, kterou Ukrajina i Rusko využívají k tomu, aby dostaly své zemědělské produkty na trh.
Obě země jsou totiž dva z předních světových zemědělských producentů a klíčoví hráči na trzích s pšenicí, ječmenem, kukuřicí, řepkou, řepkovým olejem, slunečnicovými semeny a slunečnicovým olejem. Rusko je dominantní i na trhu s hnojivy.
Více o obilné krizi
Středoevropské státy začaly zakazovat dovoz ukrajinských potravin. Co tím sledují? Kdo krizi způsobil a čím ukrajinské obilí tolik vadí? Redakce Seznam Zpráv sestavila přehled otázek a odpovědí.
Od doby, kdy Rusko odstoupilo od černomořské obilné dohody, vydaly Moskva i Kyjev varování a provedly útoky, které na globálních komoditních, ropných a lodních trzích vyvolaly nervozitu.