Článek
Satelitní snímky ukazují, že v loděnici na okupovaném Krymu pokračují práce na ruské útočné lodi projektu 23900, známé také jako třída Ivan Rogov. Informují o tom americký Newsweek či odborný server The War Zone.
Ukrajinský Defence Express na základě satelitních snímků uvádí, že stavba Ivana Rogova sice pokračuje, ale nabírá zpoždění.
Podle serveru specializujícího se na námořní tematiku Naval News mělo být první plavidlo předáno námořnictvu v roce 2026 a druhé v roce 2027. K tomu, ale s určitostí nedojde.
Loď má být schopná přepravit 900 vojáků a až 75 kusů vojenské techniky, včetně patnácti vrtulníků Ka-29 a Ka-52. Součástí má být i šest vyloďovacích plavidel. Potopený křižník Moskva má Ivan Rogov předčit velikostí i schopnostmi, podotýká Naval News.
Projekt 23900 je náhradou za nedodaná francouzská plavidla třídy Mistral. Prodej dvou útočných lodí Moskvě schválila vláda v Paříži v roce 2011, po ruské anexi Krymu byl obchod zrušen. Mistraly následně zamířily do Egypta.
The Ukrainian military publication Defense Express revealed satellite images showing progress on Russia's new flagship, "Ivan Rogov," under construction in occupied Kerch, Crimea.
— WarTranslated (@wartranslated) April 3, 2025
This vessel will surpass the sunken cruiser "Moskva" in size and capacity, accommodating up to 900… pic.twitter.com/ffwwswOkJ8
Nedokončená loď se prozatím nestala terčem ukrajinského útoku, přestože Kyjevu se v minulosti opakovaně podařilo zasáhnout doky v Sevastopolu a způsobit tamní Černomořské flotile citelné ztráty, zmiňuje server The War Zone.
Jedním z faktorů, proč je mimo zájem Ukrajinců, by dle něj mohla být větší poptávka po zdrojích potřebných k zásahu plavidla, které se stále zdá být daleko od toho, aby bylo spuštěno na vodu, natož aby v dohledné době vstoupilo do operační služby.
Jakékoliv zdržení, případně pozastavení a následné obnovení prací by mělo pro ruské námořnictvo negativní důsledky. A pokud by se Ukrajině podařilo plavidlo poškodit nebo dokonce zničit, šlo by o další důležité morální vítězství.
Připomeňme, že Kreml nemůže zničené a poškozené lodě Černomořské flotily jednoduše nahradit z jiných flotil, protože už od jara 2022 Turecko nepouští válečné lodě skrze Bosporskou úžinu. Zprovoznění plavidla v tamních docích by tak bylo pro tamní zdecimovanou flotilu vzpruhou.
Za současného stavu, pokud nedojde k žádnému zdržení, se očekává, že první loď třídy Ivan Rogov bude dokončena až v roce 2027, tedy o dva roky později, než bylo původně plánováno. I bez jakéhokoliv narušení prací na plavidlu v důsledku probíhajícího konfliktu na Ukrajině se teprve ukáže, zda loděnice dokážou opravdu tento harmonogram dodržet.
Americké a další mezinárodní sankce uvalené na Rusko po invazi na Ukrajinu měly významné dopady, mimo jiné na obranný a loďařský průmysl. Například letadlová loď Admirál Kuzněcov od své první plavby trpěla řadou mechanických problémů a konstrukčních vad.
Potopení Moskvy
Výše zmíněný Křižník Moskva se potopil 14. dubna 2022 poté, co ho zasáhly dvě ukrajinské protilodní střely R-360 Neptun. Šlo o velký ukrajinský úspěch, který zasadil těžkou ránu ruské Černomořské flotile.
Deník The New York Times ve své nedávné analýze napsal, že Američané byli útokem zaskočeni, protože jim Ukrajinci své plány neoznámili předem a Washington ani nevěděl, že Kyjev disponuje zbraněmi schopnými potopit válečnou loď.
Administrativa tehdejšího prezidenta Joea Bidena prý nechtěla, aby Kyjev udeřil na „mocný symbol ruské moci“. V Bílém domě a Pentagonu tak prý zavládly „hněv“, „překvapení“ a „panika“, shrnuje server Kyiv Independent.
Mluvčí ukrajinského námořnictva Dmytro Pletenčuk prohlásil, že „tuto informaci nemůže žádným způsobem potvrdit“, a trval na tom, že v jednom z nejvýznamnějších vítězství Kyjeva ve válce hrálo roli i několik dalších faktorů než jen americká rozvědka.
„V tu chvíli – byl to začátek totální invaze – byla situace ve skutečnosti docela dynamická a závisela na mnoha vektorech, mnoha rozhodnutích, jak na souši, tak na moři,“ řekl v celostátní televizi.
Černé moře
Černé moře je v podstatě jedinou oblastí, kde Ruská federace v boji proti Ukrajině na plné čáře prohrávala a dostala se do bodu, kdy jí vojenské námořní kapacity přináší velmi omezený až žádný užitek.
Kyjev sice nedisponuje žádnými významnými kapacitami v kategorii válečných lodí a ponorek, ale během tří let od invaze prostřednictvím útoků raketami a vzdušnými i námořními drony napáchal Rusku na moři katastrofální škody (více v analýze).
Jejich aktualizovaný přehled si můžete prohlédnout v následující grafice.

Bilance ztrát ruské Černomořské flotily.
Upozorňujeme, že tento samotný přehled ruské Černomořské flotily není úplně kompletní. Jde spíš o její hlavní kostru a řada menších nebo atypických plavidel (mezi nimiž rovněž docházelo ke ztrátám) v ní chybí. Jde spíš o hlavní kostru Černomořské flotily, která byla dohledatelná z otevřených zdrojů. Britské ministerstvo obrany loni v létě odhadovalo, že Rusko ztratilo asi 25 % větších plavidel.