Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
YouTube představuje v Rusku poslední západní platformu, která umožňuje svobodu projevu a sdílení nezávislých informací. I kolem něj nicméně režim v posledních týdnech utahuje smyčku.
V mnoha částech země se sociální síť, kterou měsíčně využívá přes 90 milionů Rusů a nabízí zábavná videa pro děti i odhalení korupčních afér týkajících se prezidenta Vladimira Putina, stala nedostupnou.
Další uživatelé pak hlásili problémy s přehráváním videí, která se jim měla dlouho načítat. Mnoha populárním blogerům v důsledku toho klesl se začátkem září počet zhlédnutí o několik desítek procent, popisuje nezávislý server Meduza.
O tolik nespadla sledovanost kanálům, jež se věnují společensko-politickým tématům a jejichž diváci umí blokování obejít například s použitím virtuální privátní sítě (VPN).
RuTube
Ruský režim si od začátku své války na Ukrajině vyšlápl na všechny alternativní zdroje informací a občany tlačí k tomu, aby využívali ty, nad nimiž má přísnější kontrolu. V zemi tak například funguje alternativa pro streamování videí RuTube.
Zatímco ruští představitelé obvinili ze zpomalení sítě Google, platforma se ohradila, že problémy s připojením „nejsou důsledkem žádných technických problémů na naší straně nebo námi přijatých opatření“.
Jaké sítě v Rusku fungují?
Telegram je oblíbený na Ukrajině i v Rusku, funguje jako komunikační aplikace a zároveň sociální síť. Aplikace Telegram má během války na Ukrajině významnější roli než třeba Facebook. Její zakladatel Pavel Durov musel už vícekrát odolávat tlaku Moskvy.
Omezení ke všemu přichází ve chvíli, kdy se Rusové obávají o osud další hojně užívané aplikace - Telegramu. Debaty o dostupnosti platformy pro šifrované zasílání zpráv se rozproudily poté, co francouzské úřady zatkly jejího zakladatele Pavla Durova.
Mimo to se v posledních měsících stal terčem režimu i WhatsApp, jejž úřady označují za nástroj teroristických skupin a diskutují o jeho stažení. Kreml rovněž zablokoval aplikaci Signal - jeden z nejbezpečnějších systémů pro zasílání zpráv, který ve velkém využívá ruská opozice. Ale zpět k YouTube.
Životní prostředek
Jeho blokování zasáhne většinu ruské společnosti. Dlouhodobě představuje čtvrtou nejnavštěvovanější online platformu v zemi, hned po Googlu, Yandexu (ruský vyhledávač) a WhatsAppu.
„Pro mnoho lidí v Rusku není YouTube jen platformou pro sdílení videí, ale i životním prostředkem, který jim pomáhá zajistit živobytí a je důležitým zdrojem informací. Jeho význam spočívá ve schopnosti posilovat nezávislé hlasy a nabízet alternativu ke státem kontrolovaným médiím,“ napsal Navalného Fond boje s korupcí v otevřeném dopisu adresovaném Googlu.
Právě popularita platformy i její využívání propagandistickými kanály stojí podle expertů za tím, že může v zemi nadále fungovat, zatímco jiné západní sociální sítě byly zakázány krátce po začátku války.
Ani nyní přitom nechce režim sáhnout po úplném zablokování, které by mohlo vyvolat mezi lidmi nespokojenost. Namísto toho mluví o zpomalení funkcí YouTube, což by mohlo vést k podkopání jeho popularity a přesunu lidí na ruské obdoby. Všechny dosavadní státem podporované snahy o vytvoření úspěšného ruského rivala ale selhávaly.
Proč se režim rozhodl proti YouTube zakročit, není zcela jasné. Cenzurní úřad Roskomnadzor a společnost Google vedou již několik let spor o obsah, blokování účtů a ukládání dat, který se znovu rozproudil po začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Když Google odmítl požadavek ruských úřadů, aby na YouTube blokoval kanály nezávislých médií a protikremelských aktivistů, Moskva udělila společnosti pokutu a zabavila jí místní majetek.
Krátce před tím, než se začaly v Rusku objevovat problémy s užíváním platformy, zablokoval Google více než 3000 ruských kanálů spojených s propagandisty a státem kontrolovanými médii.
Platforma k šíření opozičních hlasů
Na počátku svého vládnutí věnoval Putin internetu jen malou pozornost, namísto toho postupoval proti tradičním médiím a dostal je pevně pod kontrolu Kremlu. Zejména v posledních letech se nicméně režim snaží o utahování šroubů i online, přestože zůstávají ještě poslední cesty, jak cenzuru obcházet.
Na důležitosti pro sdílení nezávislých informací začal YouTube v Rusku získávat až v roce 2017, kdy se v mnoha městech po celé zemi konaly protivládní protesty, které rozproudilo mimo jiné i video o korupci ruského premiéra Dmitrije Medveděva z dílny Navalného fondu. Tehdy ho vidělo asi 20 milionů lidí.
V té chvíli se ruskojazyčný YouTube stal politickým nástrojem. Známí blogeři začali produkovat politický obsah a nejpopulárnějšími youtubery v Rusku se stali opoziční politici, přiblížila analýza Center for European Policy Analysis.