Článek
Ani zesílená bezpečnostní opatření po prvním ukrajinském útoku na Krymský most loni v říjnu nezabránila druhému úspěšnému úderu letos v červenci. Moskva zřejmě považuje další ohrožení stavby spojující okupovaný poloostrov s ruským územím za reálnou možnost a v případě potřeby neváhá například zastavovat dopravu na klíčové dopravní tepně.
Krymský most, známý také jako Kerčský, je ikonickým projektem prezidenta Vladimira Putina, který měl stvrdit ruskou nadvládu nad ukrajinským poloostrovem.
Ale nejen to. „Krymský most, to není jen logistická trasa, je to trasa používaná k zásobování války municí, a to se děje denně,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj koncem července ve videoprojevu k bezpečnostnímu fóru v americkém Aspenu. A pohrozil dalšími útoky.
Zničení mostu by pro okupační síly znamenalo zásadní ránu. Není proto divu, že Rusko hledá stále další způsoby, jak ochránit most, jejž Kyjev vytrvale označuje za černou stavbu. Teď se podle informací ukrajinské vojenské rozvědky (GUR) rozhodlo vytvořit před ním bariéru z potopených lodí.
„V oblasti Kerčského průlivu, poblíž nelegálního mostu mezi Ruskem a dočasně okupovaným Krymem, se ruští okupanti chystají potopit druhý trajekt,“ napsala GUR v úterý na svém telegramovém účtu.
Rozvědka tvrdí, že Rusové se chystají potopit nejméně šest lodí, aby před mostem vytvořili ochranné pásmo. Mezi plavidla se pak podle deníku Ukrajinska pravda chystají rozmístit zadržovací ráhna, obvykle používaná například při snaze zabránit šíření ropných skvrn na moři.
Podle rozvědky nedávné údery zhoršily situaci ruských vojsk na jihu Ukrajiny a „vyvolaly hysterickou reakci vojenského a politického vedení v Moskvě“.
Z Kremlu údajně přišel příkaz, aby byl most chráněný za každou cenu. Vznik lodní bariéry podle rozvědky ukazuje na „intelektuální krizi“ v ruském vedení.
Ukrajinští představitelé potvrdili dřívější spekulace, že Ukrajinci při červencovém útoku na Krymský most použili námořní drony.
Kyjev se otevřeně chlubí jejich efektivitou. Jeden z vývojářů plavidel si v rozhovoru pro americkou CNN koncem července pochvaloval, že práce s drony zahnala ruské lodě dál od pobřeží, což pomáhá chránit některá ukrajinská města před ostřelováním (psali jsme zde).
Na začátku srpna pak ukrajinské námořní drony poškodily ruskou výsadkovou loď Oleněgorskij Gorňak v ruském přístavu Novorossijsk, čímž Kyjev ukázal, že s nimi dokáže operovat daleko od svého území (psali jsme zde).