Hlavní obsah

„Rusko řídí vrazi a zlo.“ Svět reaguje na barbarský útok na Sumy

Foto: X/Volodymyr Zelenskyy

Město Sumy po ruském útoku.

aktualizováno •

Podle ministra zahraničí Jana Lipavského je Rusko „řízeno vrahy“. Francouzský prezident Emmanuel Macron uvedl, že je třeba přijmout důrazná opatření a donutit tak Rusko k příměří.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rusko v sobotu zaútočilo na ukrajinské město Sumy. Zemřelo přes tři desítky lidí, mezi nimi i děti, zraněných je přes sto dalších lidí. Jeden z nejsmrtelnějších útoků v tomto roce vyvolal reakce českých i světových politiků.

„Útok na Sumy dokazuje, že Rusko to s mírem na Ukrajině nemyslí vážně,“ uvedl na sociální síti X prezident České republiky Petr Pavel.

Premiér Petr Fiala (ODS) útok odsoudil na svém profilu na sociální síti X. Uvedl, že Rusko ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je nutné udělat maximum pro to, aby válka skončila a agresivní politika neuspěla. „Se spojenci v rámci koalice ochotných na tom neúnavně pracujeme,“ doplnil premiér.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) na X napsal, že myslí na pozůstalé obětí útoku. „Rusko se nechce změnit, Rusko neusiluje o mír. Je řízeno vrahy, kteří každý den dokazují, že neusilují o mír,“ dodal s tím, že Česko bude Ukrajinu nadále podporovat.

K útoku se na X vyjádřila také europoslankyně Danuše Nerudová (STAN), ruského prezidenta Vladimira Putina nazvala válečným zločincem. „Toto je Rusko. Agresivní, fašistický rozpínavý režim, který ohrožuje nás všechny,“ napsala.

Jeden z nejhorších útoků na Ukrajině v tomto roce vyvolal také reakce zahraničních politiků. Mezi nimi je například francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Jak všichni vědí: Tuto válku začalo Rusko. A po dnešku je jasné, že se rozhodlo v ní pokračovat, s nehoráznou neúctou k lidským životům, mezinárodnímu právu a diplomatickému úsilí prezidenta Trumpa,“ napsal Macron na X. Dodal, že je třeba přijmout důrazná opatření a donutit tak Rusko k příměří.

Ze sousedního Slovenska se k situaci na Ukrajině vyjádřil také prezident Peter Pellegrini. „Mezinárodní společenství musí vyvinout veškeré diplomatické úsilí a tlak, aby toto zabíjení skončilo.“

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila ruské jednání za „barbarský útok“. „Rusko bylo a zůstává agresorem, který hrubě porušuje mezinárodní právo,“ připomněla.

Představitelka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaja Kallasová označila scény ze Sum po útoku za „srdcervoucí“. „Otřesný příklad toho, jak Rusko stupňuje útoky, zatímco Ukrajina přijala bezpodmínečné příměří,“ dodala.

Britský premiér Keir Starmer zděšeně reagoval na ruský útok na Sumy a zdůraznil, že Putin musí souhlasit s úplným a bezpodmínečným příměřím.

K ruskému útoku se vyjádřil i šéf americké diplomacie Marco Rubio. Ve svém příspěvku na sociální síti X také zmínil, že jde o tragickou připomínku toho, proč americký prezident Trump věnuje ukončení války tolik úsilí.

Předseda Evropské rady António Costa na X uvedl, že je útokem rozhořčený. „Rusko pokračuje ve své násilné kampani a znovu ukazuje, že tato válka trvá jen proto, že si to samo zvolilo,“ napsal.

„Další odporný ruský válečný zločin - tentokrát v centru Sum,“ napsal na X litevský prezident Gitanas Nausėda. „Agresor musí být dohnán k zodpovědnosti. Pro takové zlo neexistuje obhajoba,“ reagovala moldavská prezidentka Maia Sandu.

„Dnešní útok ruských sil na civilní cíle ve městě Sumy na Květnou neděli překračuje jakoukoli hranici slušnosti,“ reagoval na tragickou událost Trumpův vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg na síti X.

Doporučované