Článek
Když ruský prezident Vladimir Putin minulou středu vyhlásil částečnou mobilizaci, tvrdil, že se týká pouze mužů s předchozí vojenskou zkušeností. Zprávy, které z Ruska denně přicházejí, ale svědčí o opaku. Ruské úřady podle nich muže verbují bez ohledu na jejich zkušenosti, věk nebo dokonce zdravotní stav.
Možná pochybení při mobilizaci teď přiznal dokonce jeden z nejvýše postavených mužů v Rusku, mluvčí ruského prezidenta Putina Dmitrij Peskov. Upozornila na to stanice BBC.
„Skutečně existují případy, kdy je dekret (o částečné mobilizaci, pozn. red.) porušován,“ řekl Peskov novinářům na tiskovém brífinku v Moskvě. „Tyto případy nedodržení nezbytných kritérií jsou eliminovány. Doufáme, že všechny chyby budou napraveny,“ dodal.
Peskov poděkoval novinářům a veřejným organizacím za to, že na porušení pravidel upozorňují a slíbil, že se jim bude věnovat ministerstvo obrany a vedení jednotlivých regionů, informovala agentura Anadolu.
Podle Peskova ovšem nejsou všechny informace, které se na internetu objevily, pravdivé a v některých případech se jedná o podvrhy, které mají na svědomí „nepřátelé i domácí hysterici“.
Prchající Rusové
Po oznámení částečné mobilizace v Rusku berou mnozí občané nohy na ramena a snaží se ze země zmizet dřív, než jim přijde povolávací rozkaz. Na to, zda by jim evropské země měly otevřít zavřené dveře, se však názory různí.
Protesty i útoky na odvodové kanceláře
„Neřízená“ mobilizace mezitím v zemi vyvolala chaos a rozsáhlé protesty. Od vyhlášení mobilizace ruská policie na demonstracích po celé zemi zatkla více než 2 000 lidí. Někteří z nich navíc následně „za trest“ dostali povolávací rozkaz.
Jedny z nejintenzivnějších protestů zažívá převážně muslimská republika Dagestán, kde si válka vyžádala více obětí než v kterékoli jiné provincii. Lidé se zde proti vyhlášení částečné mobilizace bouří a dostávají se do otevřených střetů s policií. Organizace OVD-Info, která monitoruje policejní zásahy, uvedla, že v hlavním městě republiky Machačkala bylo zatčeno více než sto lidí.
Množí se také zprávy o řadě žhářských útoků na náborová střediska a další administrativní budovy po celém Rusku. V odvodové kanceláři na východě Ruska jeden muž dokonce v pondělí postřelil vojenského komisaře se slovy „odmítám bojovat na Ukrajině“.
A group of women successfully chases away a lone policeman at an anti-mobilisation protest in Dagestan https://t.co/TBCl9khPGK pic.twitter.com/jwJLqVPIcO
— Francis Scarr (@francis_scarr) September 25, 2022
Statisíce mužů se navíc ze země snaží uprchnout a rostou obavy z toho, že Rusko se rozhodne uzavřít své hranice. Mluvčí Kremlu ovšem v pondělí uvedl, že „o ničem takovém v tuto chvíli ještě nebylo rozhodnuto“.
Ruská média, která sídlí v zahraničí, včetně zpravodajských serverů Meduza a Novaja Gazeta Europe, dříve upozornila, že Kreml plánuje zavřít hranice pro muže v odvodovém věku. K restriktivním krokům už se podle nich odhodlává teď.
Nezávislý ruský server The Bell s odvoláním na čtyři zdroje z leteckého průmyslu uvedl, že agenti ruské pohraniční služby FSB pracující na letištích, obdrželi seznamy lidí, kteří dostali povolávací rozkaz. Podle jednoho ze zdrojů bylo jen na jednom z moskevských letišť za posledních 24 hodin zakázáno vycestovat ze země celkem dvaceti mužům.