Hlavní obsah

Rusko označilo internetový mem za teroristickou organizaci

Foto: Wikimedia Commons

Vlajka fiktivní Bělgorodské lidové republiky.

Fiktivní Bělgorodská lidová republika odkazuje na proruské entity na východní Ukrajině, na internetu se šířila jako tzv. mem po vpádu proukrajinských sil do Ruska.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ruská Federální služba bezpečnosti (FSB) zařadila tzv. Bělgorodskou lidovou republiku mezi teroristické organizace, napsal ruský nezávislý zpravodajský kanál Pepel nebo exilový server The Moscow Times.

Jde přitom původně o internetový mem (vtip), který začal kolovat na sociálních sítích po prvních výpadech proukrajinských sil do ruské Bělgorodské oblasti na hranicích s Ukrajinou. Byl natolik populární, že se k němu vyjádřil i gubernátor regionu Vjačeslav Gladkov. V polovině roku 2022 zvěsti o vzniku Bělgorodské lidové republiky popřel.

Název fiktivní entity paroduje samozvané proruské republiky v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, které vznikly v roce 2014. Moskva ještě před začátkem plnohodnotné invaze na Ukrajinu v roce 2022 uznala nezávislost obou území. Posléze je v rozporu s mezinárodním právem anektovala.

Neexistující Bělgorodská lidová republika má dokonce svou fiktivní adresu na Google Mapách, a to v pohraniční vesnici Bezjmeno. Ukrajinské síly údajně v oblasti shazovaly letáky vyzývající obyvatele, aby na střechy vyvěsili vlajky, díky kterým by se vyhnuli útokům dronů.

FSB zároveň zveřejnila seznam 172 domorodých skupin, které ruský nejvyšší soud loni v listopadu označil za teroristické organizace. Jsou na něm například dvě regionální mediální organizace, které se zaměřují na kulturu a život domorodých národů v Rusku.

Ruské úřady tvrdí, že se jedná o organizace Fóra svobodných národů PostRuska, které sídlí v Polsku a usilují o rozpad Ruské federace. Mnohé organizace to však odmítají a na obhajobu tvrdí, že se naopak snaží chránit práva domorodých národů v Rusku.

Doporučované