Článek
Rusko odmítlo výzvy k úplné demilitarizaci oblasti kolem jaderné elektrárny Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny, které byly Kremlu adresovány v reakci na boje opakovaně probíhající v blízkosti zařízení.
„Takový krok by elektrárnu učinil ještě zranitelnější,“ odmítlo žádost ruské ministerstvo zahraničí ústy mluvčího úřadu Ivana Načajeva. Informovala o tom BBC.
Největší evropská jaderná elektrárna je okupována Rusy, kteří ji obsadili jako jedno z prvních míst nedlouho po začátku agrese na Ukrajině.
Žádost o demilitarizaci vznesl ve čtvrtek generální tajemník OSN António Guterres, který se ve Lvově setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. „Jakékoli potenciální poškození Záporoží je sebevražda,“ varoval Guterres s tím, že „zařízení nesmí být použito jako součást žádné vojenské operace“.
A Erdogan poznamenal, že se obává „další černobylské“ katastrofy.
Zelenskyj požádal OSN, aby právě tato organizace demilitarizaci Záporožské elektrárny zajistila. Podle něj Rusové přeměňují elektrárnu na vojenskou základnu.
Co se děje v Záporožské elektrárně?
Záporožská jaderná elektrárna se znovu stala terčem ostřelování. Ukrajina a Rusko se vzájemně obviňují z „jaderného terorismu“.
Jak to vidí Petro Kotin, šéf Enerhoatomu? „Ruské síly používají elektrárnu jako štít proti ukrajinským silám, protože nikdo z Ukrajiny nic neudělá. Ukrajinské ozbrojené síly vědí, že je uvnitř ukrajinský personál, jde o ukrajinskou továrnu a životy Ukrajinců, takže nehodlají zabíjet vlastní lidi a náš personál a poškozovat naši infrastrukturu.“
Ukrajinský personál, který v elektrárně pracuje pod ruským vedením, v minulých dnech varoval před potenciální jadernou katastrofou v zařízení. Uvedl, že se v posledních dvou týdnech zařízení stalo „cílem neustálých vojenských útoků“.
Tři ze čtyř napájecích vedení, jež spojují elektrárnu s ukrajinskou národní sítí, byla poškozena ostřelováním. Ve čtvrtek oficiální twitterový kanál používaný ukrajinskou vládou uvedl, že členové Rosatomu, ruské státní jaderné korporace, „naléhavě“ opustili elektrárnu, kde byl oznámen „neočekávaný den volna“.
Navzdory obavám je však toto místo mnohem bezpečnější než elektrárna v Černobylu, kde se udál nejhorší jaderný incident v historii. Reaktor je v ocelově vyztužené betonové budově, která dokáže „odolat extrémním vnějším jevům, přirozeným i umělým, jako je pád letadla nebo výbuchy“, cituje britská BBC odborníky.