Článek
Kvůli dění v Rudém moři se Spojené státy společně s Británií rozhodly zasáhnout. V noci na dnešek proto začaly bombardovat cíle jemenských povstalců Húthíů, kteří začali napadat námořní přepravu na klíčové obchodní trase v Rudém moři. Americký prezident Joe Biden nastalou situaci okomentoval s tím, že Spojené státy nebudou tolerovat útoky na nákladní lodě v Rudém moři.
Spojené státy se domnívají, že za všemi fázemi húthíjských útoků je Írán, řekl nejmenovaný americký činitel. Právě Írán útoky odsoudil a označil bombardování ze strany USA a Británie za narušení jemenské suverenity. Rusko zase kvůli útokům na Jemen navrhlo, aby se dnes sešla Rada bezpečnosti OSN.
„Rusko požádalo, aby se v souvislosti s americkými a britskými útoky na Jemen konala naléhavá schůzka Rady bezpečnosti OSN,“ uvedlo podle agentury TASS ruské zastoupení při OSN. Schůzka je naplánovaná na 10:00 místního času (16:00 SEČ).
Podle libanonského šíitského hnutí Hizballáh, rovněž podporovaného Teheránem, „americká agrese znovu potvrzuje, že USA jsou partnerem sionistického nepřítele v páchání tragédií a masakrů v Pásmu Gazy a regionu“.
Naopak Saúdská Arábie na útoky reagovala s tím, že je potřeba zabránit eskalaci a vyzvala ke zdrženlivosti. Tamní ministerstvo zahraničí nicméně dodalo, že země situaci sleduje s „velkým znepokojením“. Rijád v posledních měsících vedl mírová jednání s Húthíi, kteří ovládli velkou část Jemenu, zejména při pobřeží Rudého moře. Saúdská Arábie stála v čele Západem podporované koalice, která se povstalcům postavila.