Článek
Ruské letectvo opět bombardovalo vlastní území. Terčem útoku se na začátku týdne staly pozice u obce Popovka v Bělgorodské oblasti, poblíž hranic s Ukrajinou. Informují o tom například server Kyiv Post nebo americký Forbes.
Oblast je údajně pod kontrolou ukrajinských sil. Od poloviny března přicházejí zprávy o střetech na hranicích Bělgorodské oblasti. Podle dostupných informací se odehrávaly 19. března tvrdé boje u pohraničních vesnic Děmidovka, Grafovka a dalších, kde se ukrajinské jednotky pokusily prolomit ruské linie.
Ruská strana tehdy uvedla, že útoky odrazila, ukrajinské a zahraniční zdroje však tvrdí opak. Minimálně okolí Děmidovky a Popovky je pravděpodobně pod kontrolou Kyjeva. Cílem vojenské akce zřejmě není dosažení významného územního vítězství, ale snaha připoutat ruské síly k Bělgorodu a Kurské oblasti, aby se zabránilo jejich přesunu na aktivnější úseky fronty.
Co přesně se na místě děje, nelze nezávisle ověřit. Jistým vodítkem o působení ukrajinských sil může být to, že ruské letectvo bombardovalo vlastní území. Konkrétním cílem byla hráz u obce Popovka, kterou podle ruských prokremelských účtů na telegramu využívají nepřátelské (tedy ukrajinské) jednotky k zásobování v Bělgorodské oblasti.

Přibližná podoba ukrajinské fronty k 1. dubnu 2025.
Podle serveru Kyiv Post použili Rusové k zničení obří bombu FAB-3000, tedy bombu o hmotnosti asi tří tun. Tento typ spadá do kategorie klouzavých bomb, které se dají odpalovat z větší vzdálenosti a jsou přesnější. Jak uvádí ukrajinský web, následně došlo v okolí k záplavám, které poškodily zemědělskou půdu.
Americký deník Forbes uvedl, že byla použita naopak termobarická bomba ODAB-500. Její nasazení je podle Forbesu zvláštní volba. Aby došlo k protržení hráze, je potřeba použít těžkou bombu, například obří FAB-3000, místo vakuové bomby, upozorňuje deník.
Rusové tento typ termobarické pumy upravili na klouzavou munici, což ji umožňuje vypouštět z bezpečné vzdálenosti a vyhnout se tak sestřelení.
Nasazení tohoto typu zbraní se normálně využívá proti velmi dobře opevněnému nebo zakopanému nepříteli. Použití má i psychologický efekt. V nepříteli má vzbudit obavy z velmi bolestivé a trýznivé smrti. Z toho může vyplývat, že cílem útoku nebyla samotná hráz, ale ukrajinské jednotky pravděpodobně ukrývající se v nedalekých zákopech či polních postaveních, shrnuje Forbes.
Používání termobarických zbraní není regulováno tak jako použití zbraní chemických. Podle mezinárodního válečného práva ovšem jsou zakázány „nerozlišující útoky“. Neměly by se tedy používat zbraně, které mohou v dané oblasti zabít vše živé, bez ohledu na to, zda jde o civilní obyvatelstvo, nebo vojenský personál.
Jak funguje vakuová bomba
Vakuové bomby patří mezi tzv. objemově detonující zbraně. Obsahují kromě výbušniny také další hořlavý materiál, který se při výbuchu uvolní do okolí a prudce reaguje s kyslíkem ve vzduchu. Exploze tedy nevychází z jednoho bodu, ale v oblaku vzdušných částic. Jde tedy o směs klasické výbušniny například s práškovým hořčíkem či hliníkem.
Teploty v oblaku dosahují při explozi 2 až 3 tisíc stupňů Celsia, podle typu směsi a také okolností výbuchu. Kromě teploty a tlakové vlny může zbraň zraňovat a zabíjet i kvůli podtlaku, který po výbuchu vzniká. Odtud právě pochází označení „vakuová bomba“. Rychlý pokles tlaku poškozuje plíce a další orgány.