Článek
Krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu ztrácela Moskva hlavně mladé a kvalifikované vojáky. V posledních měsících se ale situace změnila. Zejména při tvrdých bojích na východě země umírají spíše starší muži, kteří žádné zkušenosti s boji neměli.
Závěry přinesla stanice BBC spolu s nezávislým serverem Mediazona, kterým se podařilo identifikovat 25 tisíc padlých ruských vojáků. Tvrdí tak, že jde o minimální odhad ruských ztrát ve válce na Ukrajině.
Podle analýzy Rusko v současnosti nejčastěji přichází o trestance, které naverbovala Vagnerova skupina z vězení.
Takový je i případ 34letého Alexandra Zubkova, jehož příběh stanice popsala. Někdejší vězeň zemřel na jaře v bitvě o Bachmut. Až do loňského podzimu si odpykával devítiletý trest za drogové delikty, v tu dobu ale vagnerovci ve velkém začali s nabíráním trestanců do svých řad s lákavým slibem. Za šest měsíců bojů po boku ruské armády měli vězni dostat milost i slušně zaplaceno.
Na frontu se dostali muži odpykávající si tresty za nejrůznější zločiny - od vražd až po drobné krádeže. Rusko takové rekruty využívalo jako „vojáky na jedno použití“, vysvětlil pro BBC expert Jack Waitling z bezpečnostního think tanku Royal United Services Institute (RUSI).
Spolu s mobilizovanými civilisty měli rozkaz se neustále střetávat s ukrajinskými jednotkami a vyčerpávat je. Na frontu přitom odcházeli bez dostatečného výcviku, vedení nebo organizace. „Posílají je dopředu v očekávání, že budou zabiti, proto ruská armáda propaluje tyto jednotky značnou rychlostí,“ popsal Watling.
Další odhady ruských ztrát
Spojené státy přišly s dalšími odhady ruských ztrát na Ukrajině. Za prvních pět měsíců roku, kdy se bojovalo hlavně o Bachmut, prý padlo na 20 tisíc ruských vojáků. Pokud je to pravda, znamenalo by to větší ztráty než v úvodu války.
Rusko podle experta záměrně chrání své zbývající profesionály, využívá je k udržování pozic a k ojedinělým útokům. Ty ale podniká jen tehdy, když jsou k tomu vhodné podmínky.
Odborníci se totiž nyní shánějí obtížněji a Moskva už o řadu z nich v první fázi války přišla. BBC potvrdila smrt více než 2100 ruských vojenských důstojníků - možná proto, že Rusko se při vedení boje spoléhá na mladší důstojníky více než západní země, čímž je vystavuje nebezpečí. Nejméně 242 jich mělo hodnost podplukovníka nebo vyšší.
For over a year, @oivshina and colleagues have been painstakingly verifying and counting Russian deaths in Ukraine.
— Olga Robinson (@O_Rob1nson) June 16, 2023
Here’s what they found and what the many thousands of losses tell us about the changing face of the war https://t.co/2Y86TjhdTL
Podle analýzy zahynulo také nejméně 159 pilotů stíhaček. Ty nelze v praktickém měřítku nahradit: jejich výcvik trvá minimálně sedm let a stojí miliony dolarů.
Watling se ale domnívá, že Rusku pravděpodobně lidské síly nedojdou. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu mluví o rozsáhlých rezervách, které země má. „Když říká: ‚Mám 25 milionů rezerv‘, nežertuje. Svůj záměr myslí zcela vážně.“
Rusko mlčí o svých ztrátách i v jiných konfliktech
Ačkoliv každá strana ve válce své ztráty bagatelizuje, Rusko i v minulosti zastíralo své válečné ztráty daleko více, než bylo nutné pro vojenské utajení nebo morálku národa, popsala BBC.
I po letech od ukončení války v Afghánistánu nebo Čečensku se veteráni a příbuzní stále snaží získat přesné veřejné záznamy o mrtvých. Dokonce ani rozsah ztrát ruské armády z druhé světové války není v plném rozsahu znám.
Jak to vypadá na frontě?
V únoru britské zpravodajské služby odhadovaly, že na Ukrajině zahynulo na 60 tisíc ruských vojáků. Ukrajinské ministerstvo obrany odhaduje, že ruských obětí je více než 200 tisíc - to však zahrnuje i zraněné.
Podle květnového odhadu Spojených států přišla ruská armáda o 20 tisíc mužů jen od začátku letošního roku. Dalších 80 tisíc pak bylo podle Washingtonu zraněno nebo zajato.
Rusko přitom hovoří o mnohem nižších ztrátách. Moskva naposledy zveřejnila bilanci svých ztrát na Ukrajině v září, kdy ministr obrany Sergej Šojgu sdělil, že od začátku invaze přišlo o život necelých šest tisíc ruských vojáků.