Článek
Kyjev a další ukrajinská města se vyrovnávají s pondělním útokem ruských raket. Strategicky mířené útoky poškodily klíčovou infrastrukturu, a mnoho lidí tak odstřihly od dodávek energií a vody. Samo Rusko uvedlo, že údery byly cílené na ukrajinské vojenské řídicí a energetické systémy.
Série výbuchů se v ranních hodinách ozvala v hlavním městě, kde bylo podle starosty Vitalije Klička zasaženo zařízení dodávající elektrickou energii 350 tisícům domácností. V Kyjevě přetrvávalo v pondělí večer asi 40 procent spotřebitelů bez vody a 270 tisíc domácností bez proudu, informoval podle BBC.
Město vypnulo pouliční osvětlení a místo trolejbusů jezdily běžné autobusy, k podobným krokům přistoupila i další města. Po celém Kyjevě se tvořily dlouhé fronty, protože obyvatelé stáli fronty s kanystry nebo lahvemi na vodu z veřejných pump poté, co jim byly přerušeny vlastní dodávky, popsal CNN. Kličko rovněž uvedl, že experti z vodárenské společnosti pracují na „stabilizaci provozu vodáren co nejdříve to bude možné“.
Sedmdesátiletý Viktor Halašan pro stanici řekl, že zůstává optimistický, přestože je bez vody. „To, že nemáme vodu, je v pořádku, to zvládneme. Hlavní myšlenkou je, že nás naše jednotky brzy přiblíží k vítězství.“
Šéf správy Kyjevské oblasti Oleksij Kuleba na sociálních sítích vyzval obyvatele, aby se připravili na dlouhodobé výpadky elektřiny. Podle agentury Reuters byly v některých oblastech Kyjeva rovněž problémy s mobilní telefonní sítí.
Pondělní výbuchy v ukrajinských městech
Ukrajinské hlavní město Kyjev zasáhla v ranních hodinách série výbuchů. Exploze nahlásily také regionální úřady v severní, východní a střední části Ukrajiny, včetně měst Charkov, Záporoží či Kryvyj Rih.
Následky pondělních úderů však byly vidět po celé zemi. Kromě hlavního města dopadly ruské rakety také na západně položený Lvov a na města na východě, jako je Dnipro, Charkov a Záporoží.
V Charkově, druhém největším městě Ukrajiny, byly po zásahu infrastrukturního zařízení také narušeny dodávky vody a většina souprav metra byla zastavena, sdělil starosta Ihor Terechov na Telegramu.
Exploze jsou hlášeny také z Chmelnycké oblasti nebo Černovické oblasti. Celkem rakety a bezpilotní letouny zasáhly 18 objektů, většinou energetických, a to v 10 regionech, uvedli ukrajinští představitelé.
Po pondělních úderech přistoupily úřady k havarijnímu odpojování proudu vedle Kyjevské a Charkovské oblasti také v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti. Ukrajinci byli vyzváni, aby po útocích ještě snížili již tak „extrémně úspornou“ spotřebu elektřiny, řekl v nočním projevu prezident Volodymyr Zelenskyj.
Uvedl také, že práce na obnovení dodávek pro domácnosti pokračují. Rusko nemá rakety, které by zničily „ukrajinskou vůli k životu“, okomentoval Zelenskyj pondělní útoky.
Plumes of black smoke spiraled into the sky above Kyiv as Russian missiles rained down in renewed air attacks. Officials said energy infrastructure was hit — including hydro-electric dams, knocking out power, heat and water supplies https://t.co/bzSdG4FHXp pic.twitter.com/brej0Y20GN
— Reuters (@Reuters) November 1, 2022
Ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko označil útoky za „barbarské“ a na Facebooku uvedl: „V důsledku tohoto masivního útoku došlo k částečnému výpadku elektřiny a byly zavedeny nouzové harmonogramy výpadků pro spotřebitele v Kyjevské, Čerkaské, Záporožské, Kirovohradské, Charkovské a Poltavské oblasti.“
Zranění při pondělních ruských útocích utrpělo nejméně 13 lidí, uvedla agentura Unian s odvoláním na šéfa ukrajinské policie Ihora Klimenka. Ukrajinská armáda večer shrnula, že sestřelila 45 z 55 raket, které byly odpáleny.
Podívejte se na fotografie z české návštěvy ostřelovaného Kyjeva
Považuji za naprosto automatické, že Česko bude pokračovat v humanitární i vojenské pomoci Ukrajině, prohlásil premiér Petr Fiala po dnešním zasedání české a ukrajinské vlády v Kyjevě.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že diplomaté „jsou v neustálém kontaktu se svými partnery“ a snaží se získat pomoc a vybavení na odstranění rozsáhlých škod. Kyjev je v kontaktu s Evropskou unií a NATO a také s několika vládami. Podle Kuleby již uzavřel dohody ve 12 zemích o získání téměř tisíce kusů energetických zařízení, včetně generátorů.
Údery jako pomsta za víkendový útok na Černomořskou flotilu
Pondělní údery přišly poté, co Rusko obvinilo Ukrajinu z víkendového útoku dronem na svou Černomořskou flotilu na anektovaném Krymském poloostrově. Kyjev se k obviněním nevyjádřil. V pondělí večer prezident Putin v odpovědi na otázky novinářů potvrdil, že údery byly částečně zamýšleny jako odveta.
Nová vlna útoků byla nejnovější ukázkou další ruské strategie na Ukrajině: zaměřit se na důležitou infrastrukturu před zimou, kdy teploty mohou klesnout až na –20 stupňů, popisuje BBC.
People waiting in line for water in Kyiv, showing the usual inspiring dignity we have come to expect from Ukrainians in the face of Russian terror (Russian missiles knocked out their running water supply) #ukraine pic.twitter.com/e9kFcSPbdg
— Tom Soufi Burridge (@TSoufiBurridge) October 31, 2022
Ruská armáda k zesílení raketových útoků proti ukrajinské energetické infrastruktuře a dalším civilním cílům přistoupila poté, co obvinila Kyjev z exploze, jež poškodila most na anektovaný Krym.
Západní představitelé, včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, nedávno upozornili, že úmyslné údery na klíčovou civilní infrastrukturu by podle Ženevských úmluv, které definují „pravidla“ války, představovaly válečné zločiny. Moskva ovšem vinu za jakékoli takové zločiny odmítá.