Článek
Po více než dvou letech trvání války na Ukrajině přichází v ruské vládě klíčová obměna. Ministra obrany Sergeje Šojgua, který se dlouhodobě potýkal s kritikou za vedení války, nahradí ekonom a dosavadní první vicepremiér Andrej Bělousov.
Jde o největší změnu na vysokých bezpečnostních postech za posledních deset let, a to i přesto, že ruské síly nyní pokračují v postupu proti ukrajinské armádě. Ani tato rošáda ovšem neznamená, že by Šojgu z prezidentova okolí měl v blízké době zmizet.
Co čekat od nového ministra?
Andrej Bělousov se dosavadnímu ministrovi podobá jen velmi vzdáleně. Vystudovaný sovětský ekonom se nikdy nevěnoval bezpečnostním tématům a Putinovu důvěru si získával po řadu let v různých funkcích jako poradce pro ekonomiku. Podobně jako Šojgu nikdy nesloužil v armádě.
Překvapivé jmenování Bělousova do čela ministerstva obrany podle listu Financial Times naznačuje, že Putin chce zásadně změnit způsob řešení své dva roky trvající invaze na Ukrajinu.
Podle vedoucího pracovníka think-tanku Carnegie Endowment Michaela Kofmana je po tomto otřesu „jasné, že ruské ekonomické elity si v této válce vedly mnohem lépe než elity vojenské“.
Premiér zůstává
Ruský diktátor ponechá v čele vlády Michaila Mišustina. Schopný technokrat ani po letech ve funkci neprojevil větší politické ambice. Na rozdíl od dalších členů ruského vedení nemá zkušenosti z bezpečnostních složek.
„Rozhodně není zkorumpovaný. A to se bude velmi lišit od toho, co máme nyní na ministerstvu obrany. Šojgu a všichni kolem něj byli opravdu ziskuchtiví lidé. Bělousov nebude předstírat, že vede armádu jako generál se všemi těmi medailemi. Je to workoholik. Je to technokrat. Je velmi poctivý a Putin ho velmi dobře zná,“ řekl pro Financial Times člověk, který zná Putina a Bělousova desítky let.
Syn významného sovětského ekonoma Bělousov pracoval v akademické sféře, než v roce 1999 nastoupil do vládního aparátu. Poté působil ve funkcích, jako je ministr hospodářského rozvoje, ekonomický poradce prezidenta a naposledy jako první místopředseda vlády.
„Pro Putina je nyní důležité, aby zajistil, že obrovské částky vynaložené na válku nebudou rozkradeny. Bělousov byl zodpovědný za technologický vývoj a Kreml věří, že technologizuje ekonomiku a změní ji na ekonomiku vojenskou“ napsal Andrej Kolesnikov, vedoucí pracovník Carnegie Endowment for International Peace.
Kam bude směřovat Šojgu?
Šojgu se nicméně nestahuje do ústraní, naopak. Stane se generálním tajemníkem Bezpečnostní rady Ruské federace, která dohlíží na strategické otázky a národní bezpečnost. Doposud orgán vedl Nikolaj Patrušev.
„Nezdá se, že by to bylo zamýšleno jako degradace Šojgua, který nejenže získal důležitou pozici tajemníka Bezpečnostní rady, ale také si ponechá dohled nad domácími a zahraničními obrannými otázkami, který převezme od nového ministra obrany,“ napsal analytik Rob Lee.
Šojgu byl dříve považován za téměř nedotknutelnou postavu díky své blízkosti k Putinovi – s nímž několikrát trávil dovolenou v Tuvě, jeho domovském regionu na Sibiři – a díky tomu, že se mu loni podařilo odvrátit výzvu v podobě vzpoury vůdce žoldnéřů Jevgenije Prigožina.
Přestože Rusko v posledních měsících získalo na Ukrajině převahu, Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov nadále vyvolávali mezi příznivci války hněv kvůli četným selháním armády na bojišti.
Ruské bezpečnostní služby koncem minulého měsíce zatkly náměstka ministra obrany Timura Ivanova kvůli obvinění z korupce, což podle některých odborníků naznačovalo, že Šojguova pozice je ohrožená.
Ačkoliv se tedy spekulace kolem možného konce ministra objevovaly už déle, ještě ve čtvrtek se s úsměvem objevil vedle diktátora Vladimira Putina na Rudém náměstí.
„Šojgu se přesouvá do vážené a mocenské pozice, protože je loajální a s Putinem jsou přátelé. Je to signál, že Putin naslouchá řečem a chápe, že Šojgu musel opustit ministerstvo obrany, kde ho jeho ministerstvo a další úřady jen tolerovaly,“ napsala expertka na Rusko Dara Massicotová.
Spekulace o konci Šojgua
S dalšími šesti lety Vladimira Putina v čele Ruska, jež po březnových zmanipulovaných volbách už za pár dní stvrdí inaugurace, přichází prostor pro změny v nejvyšších patrech politiky. Vládce Kremlu totiž musí rozpustit stávající vládu a jmenovat novou.
Po odchodu Šojgua z funkce se začalo mluvit i o možném konci další přední tváře války. Zpravidla se totiž při výměně ministra obrany řeší i funkce náčelníka generálního štábu ozbrojených sil. Kreml sice ujistil, že výměna Gerasimova, Šojguova blízkého spojence, zatím není na stole, přesto by se podle analytiků dala výhledově očekávat.
„Ačkoli Gerasimov zůstává ve své funkci, nepřekvapilo by mě, kdyby ho Bělousov nahradil někým populárnějším, aby měl náčelníka generálního štábu, který mu za svou funkci vděčí,“ poznamenal Lee. Ostatně ruské vojenské vedení už prošlo během neúspěšné invaze na Ukrajinu několika změnami.
Nová pozice pro Patruševa
Otázkou také zůstává, kam zamíří jeden z Putinových nejbližších spolupracovníků Nikolaj Patrušev. Bývalý špion a šéf FSB (nástupnické organizace KGB) vedl Bezpečnostní radu od roku 2008, teď v této pozici končí.
„Šojgu, který nahradil Patruševa ve funkci tajemníka Bezpečnostní rady, je těžko interpretovatelný. Pro druhého jmenovaného je to jistě ztráta, pro prvního možná zisk. Ale nahrazení Šojgua na ministerstvu obrany Bělousovem dává ekonomickému bloku mnohem větší prostor u stolu,“ napsal ruský analytik Sam Greene, jenž působí na King’s College London.
„Post Nikolaje Patruševa je Nikolaj Patrušev. Hrál důležitou ideologickou roli, ale ne tak jako tajemník Bezpečnostní rady, ale jako starý Putinův zmocněnec a bývalý šéf FSB. Tuto roli bude zastávat i nadále bez ohledu na to, jakou oficiální funkci zastává,“ předpokládá politická analytička z projektu R.Politik Tatiana Stanovaya.
Podle ní pod Patruševa bude zřejmě spadat „něco nového“. Kreml slíbil, že o jeho dalším směřování bude informovat v následujících dnech.