Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rumunský ústavní soud zrušil první kolo prezidentských voleb, které vyhrál kandidát krajní pravice Călin Georgescu. A to pouhé dva dny před plánovaným druhým kolem, ve kterém se měl utkat se šéfkou středopravého opozičního uskupení Zachraňte Rumunsko Elenou Lasconiovou.
Nejvyšší soudní instance v zemi ke kroku přistoupila poté, co byly odtajněny bezpečnostní dokumenty, a prohlásila, že hlasování se musí zopakovat v celém rozsahu, počínaje registrací do voleb a validací kandidatur.
„Vláda stanoví nový termín pro volbu prezidenta Rumunska a také nový harmonogram pro provedení nezbytných opatření,“ uvedl soud.
Kdy Rumuny nové hlasování čeká, zatím není známo, nemuselo by to ale trvat dlouho. „Volby by se dle rumunského zákona mohly uskutečnit už druhou neděli od anulace voleb. Dá se tedy očekávat, že by nové první kolo prezidentských voleb mohlo proběhnout již příští víkend,“ nastínila pro Seznam Zprávy Klára Vedlichová z katedry ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií.
„Je ale nutné počítat s možnou prodlevou a řešením celé situace.“
Zkreslené hlasování?
Samotné rozhodnutí soudu bude zřejmě velmi kontroverzní, protože politici z krajní pravice i liberální reformisté považují zrušení za pokus stran starého establishmentu o udržení se u moci, popsal server Politico.
Podle nich vládní sociální demokraté (PSD) a středopravá Národně liberální strana (PNL) využívají své konexe v rámci soudnictví.
Verdikt zkritizovala i Lasconiová. „Je to okamžik, kdy rumunský stát pošlapal demokracii,“ prohlásila v pátek. „Hroutíte ekonomiku, ničíte demokracii, vedete zemi do anarchie. Měli jsme pokračovat v hlasování, respektovat vůli rumunského lidu,“ vzkázala.
Současný sociálnědemokratický premiér Marcel Ciolacu, který také kandidoval na prezidenta, naopak mluví o „jediném spravedlivém řešení“ poté, co dokumenty odhalily rozsah údajné vlivové operace. „Hlasování Rumunů bylo očividně zkreslené v důsledku ruské intervence. Prezidentské volby se musí opakovat,“ řekl.
Kampaň na TikToku
Ciolacu narážel na to, že rozhodnutí soudu přišlo v souvislosti s odtajněním dokumentů, podle nichž se Rumunsko stalo cílem „agresivní hybridní ruské akce“. Ta měla vést k vítězství krajně pravicového kandidáta, napsala stanice RFE/RL.
Krajně pravicový politik, který se netajil svými sympatiemi k Rusku, vedl kampaň zejména na TikToku, kde se k jeho podpoře koordinovaně hlásili placení influenceři a sponzoři, ukazuje zpráva tajné služby. Sociální síť pak v reakci na zjištění zrušila skupinu účtů podporujících proruského kritika.
Georgescu přitom vždy tvrdil, že za kampaň nic neutrácel. Zveřejnění nových dokumentů označil za koordinovaný pokus, jak zastavit jeho kandidaturu. „Myslím, že je to poprvé v historii, kdy stát organizuje akci proti kandidátovi, aby mu zabránil kandidovat,“ řekl v televizním rozhovoru. Nikoho z přispěvatelů uvedených ve zprávě prý nezná.
„V následujících hodinách a dnech bude Georgescu čelit obrovskému náporu, který se neobejde bez reakce. Na základě odtajněných dokumentů týkajících se jeho kampaně bylo zahájeno trestní řízení pro nedovolené operace s počítačovými zařízeními, systémy a programy,“ přiblížila Vedlichová.
Calin Georgescu
- Dvaašedesátiletý nacionalista, v minulosti pracoval v OSN i na rumunských ministerstvech životního prostředí a zahraničí.
- V minulosti chválil například faktického vládce Rumunska z období druhé světové války Iona Antonescua, který kolaboroval s nacisty a byl odsouzen k trestu smrti kvůli svému podílu na holokaustu. Označil ho – stejně jako lídra předválečného násilného antisemitského hnutí Cornelia Zeleu Codreanua – za národního hrdinu.
- Upozornil na sebe ostrými výroky proti NATO a na podporu Ruska. I nacionalistickou Alianci za jednotu Rumunů opustil, protože ho vedení kritizovalo za příliš proruské a protizápadní postoje, které prý poškozují image strany.
Jeho vítězství v prvním kole se jevilo jako překvapení, protože dosavadní průzkumy mu nedávaly přílišné šance ani na postup. Původní favorité - George Simion, zastánce návratu Rumunska do meziválečných hranic, a socialistický premiér Marcel Ciolacu - neuspěli. Úspěch Georgesca vyvolal v ulicích Bukurešti protesty.
Prezidentské volby čelily také dalším snahám o narušení jejich spravedlivého průběhu. Na „platformách pro kyberkriminalitu navázaných na Rusko“ byly podle zmíněné zprávy zveřejněny ukradené přístupové údaje oprávněných uživatelů volebních webových stránek.
Před druhým kolem se Călin Georgescu jevil jako favorit, byť v posledním průzkumu ho Lasconiová předběhla, byť o dva procentní body.
Klára Vedlichová ovšem předvídá, že v následujících dnech se může situace dramaticky proměnit a s šancemi obou kandidátů zahýbat. „Hlavní změnou, kterou je nutné reflektovat, je to, že volby budou muset začít ‚úplně od začátku‘, to znamená, že se mohou připojit noví kandidáti,“ upozornila.
„To, jestli celá situace nahraje Georgescovi, je samozřejmě jedním z možných scénářů, ne ale výlučně tím jediným. V následujících dnech budou všichni kandidáti hrát o to, kolik svých příznivců, voličů a voliček zvládnou zmobilizovat. Je samozřejmě i otázkou, zda se vůbec potkáme ve druhém kole s těmi samými kandidáty,“ podotkla.
Supervolební rok
Rumunské úřady zatím zásahy do voleb nadále vyšetřují, mluví se nicméně o tom, že by stopy mohly vést do Ruska. Moskva jakýkoliv zásah do hlasování odmítá.
„Myslím si, že v tomhle ohledu může tato situace přispět k většímu důrazu na kontrolu toho, jak kampaň kandidátů byla zaplacená. Zároveň víme, že docházelo ke kybernetickým útokům, a tak si myslím, že tomu bude teď věnovaná mnohem větší pozornost. Ale nedá se říct, že by pak (útoky) opravdu zmizely,“ řekla Vedlichová.
Minulou neděli se v Rumunsku konaly parlamentní volby, v nichž po sečtení bezmála všech hlasů vyhrálo PSD s 22 procenty hlasů. Druhý skončil Svaz pro jednotu Rumunů s 18 procenty. Strany, které podporují proevropskou a proalianční politiku Rumunska, se tento týden dohodly, že směřování země zachovají.
„Letos Rumuni zažili opravdu supervolební rok - volili si do lokálních zastupitelstev, nové starosty, do Evropského parlamentu, do jejich parlamentu. Řekla bych, že jsou v tomhle roce opravdu vycvičení k tomu, aby šli volit. Myslím si, že je to i jeden z důvodů, proč byli ochotní dojít k prezidentským volbám v prvním kole. Účast se zvýšila,“ dodala expertka.