Článek
Dánsko by si mělo všímat toho, že Gróňané nechtějí být součástí Dánska, prohlásil podle agentury AP americký ministr zahraničí Marco Rubio na okraj jednání ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu.
„Dánsko by se mělo zaměřit na skutečnost, že Gróňané nechtějí být součástí Dánska. My jsme jim tuto myšlenku nevnukli. Oni o tom mluví už dlouho. Až se tak rozhodnou, tak se tak rozhodnou,“ uvedl podle AP Rubio. Dodal, že pokud by se Grónsko osamostatnilo, USA budou připraveny s ním vytvořit partnerství. Na takové úvahy je však podle něj ještě brzy.
Nově zvolený grónský premiér Jens-Frederik Nielsen Rubiovy výroky odmítl. „Nemá pravdu, že Grónsko se chce zítra odtrhnout. Má pravdu v tom, že Grónsko nechce být dánské, ale rozhodně nechce být ani americké,“ řekl televizi TV2.
Dánská premiérka Mette Frederiksenová ve čtvrtek administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa zopakovala, že nemůže anektovat jinou zemi. Dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen během jednání ministrů zahraničí NATO v Bruselu Rubiovi řekl, že Dánsko odmítne jakékoli americké nároky na Grónsko.
Minulou neděli se nový grónský premiér Jens-Frederik Nielsen vyjádřil, že USA Grónsko nezískají. „Jsme lidské bytosti, nejsme majetek, který si lze koupit. O partnerství a spolupráci lze vždy diskutovat, ale řeči o anexi jsou nepřijatelné,“ uvedl v TV2.
„Pokud se ptáte na to, co si myslím o nápadu, že by si Spojené státy měly vzít Grónsko, tak říkám, že tady jako všude jinde musí platit mezinárodní právo. Grónsko je součástí Dánského království,“ řekl v rozhovoru pro časopis Respekt premiér Petr Fiala (ODS) k úmyslu Spojených států získat nad ostrovem nadvládu. Fiala, podobně jako prezident Petr Pavel v rozhovoru pro Novinky.cz, zmínil, že Američané mohou s Dánskem a Grónskem jednat o rozšíření své vojenské přítomnosti v Grónsku.
Oblast se podle premiéra stává důležitější z hlediska otevírání nových arktických cest v důsledku proměny podnebí. „Nedokážu to úplně do detailu posoudit, ale asi ten strategický význam roste, zvlášť pro ty státy, které usilují víc prosazovat své zájmy v arktickém prostoru,“ uvedl Fiala. Připomněl, že v Grónsku jsou americké základny a Spojené státy mají na základě smluv možnost zvyšovat svoji vojenskou přítomnost. „Na to není potřeba žádné další změny. V této věci nicméně stojíme na straně našeho evropského spojence, což je Dánsko,“ řekl.
„Nejprve je důležité vyčerpat všechny možnosti, které máme v rámci jednání, teprve pak se můžeme bavit o jiných cestách. A já věřím tomu, že ať už jde o zvýšení bezpečnosti nebo potenciální využití nerostných surovin v Grónsku, tak jsou cesty, jak najít shody na úrovni partnerů a spojenců,“ uvedl prezident Petr Pavel.