Článek
Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy a následující týden se administrativa prezidenta Donalda Trumpa pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání. V nedělním rozhovoru s televizí NBC to řekl americký ministr zahraničí Marco Rubio.
„Musí se to stát velmi brzy. Nemůžeme nadále věnovat čas a zdroje tomuto úsilí, pokud to nepovede k naplnění,“ řekl Rubio v pořadu Meet the Press. „Tento týden bude opravdu důležitý týden, v němž musíme určit, zda je to úsilí, na němž se nadále chceme podílet, či zda nenastal čas se tak nějak zaměřit na některá jiná témata,“ vysvětlil Rubio den poté, co se prezident Trump na okraj pohřbu papeže Františka setkal se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.
Ukrajinský prezident po setkání uvedl, že by se setkání mohlo ukázat jako historické, pokud z něj vzejde podoba míru, v níž doufá. Bílý dům schůzku označil za „velmi produktivní“. Rubio řekl, že Washington přestal v uvalování dalších sankcí na Rusko, aby umožnil diplomatická řešení, ale varoval, že Trump má možnosti, jak jednat s jakoukoli stranou odmítající mírovou dohodu.
Pistorius: Ukrajina by s Trumpovým návrhem neměla souhlasit
Lídr demokratické menšiny v americkém Senátu Chuck Schumer vyjádřil obavu, že Trump se podvolí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Opustit Ukrajinu, po všech těch obětech, které přinesli, po tolika ztrátách na životě a poté, co se celý Západ semkl proti Putinovi, to by prostě byla morální tragédie,“ řekl Schumer televizi CNN. Schumer varoval, že stranění Rusku v konfliktu by zpřetrhalo spojenectví s Evropou a povzbudilo diktátory na celém světě.
Podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse by Ukrajina s nejnovějším návrhem amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se vzdala velké části svého území výměnou za příměří s Ruskem, neměla souhlasit.
Kyjev si podle ministra zjevně uvědomuje, že se bude muset vzdát určitého území, aby dosáhl udržitelného klidu zbraní. „Ale rozhodně nepůjdou tak daleko – nebo by neměli jít tak daleko – jako v nejnovějším návrhu amerického prezidenta,“ řekl. „Ukrajina sama mohla před rokem získat to, co je v tomto návrhu. Je to podobné kapitulaci. Nevidím v tom žádnou přidanou hodnotu,“ prohlásil Pistorius podle agentury Reuters.
Pistorius podle agentury DPA ujistil Ukrajinu o další německé vojenské pomoci, a to i v případě, že USA zastaví svou pomoc. „Pokud Ukrajina padne, pokud Putin vyhraje tuto válku v tom smyslu, že Ukrajinu okupuje, anebo její velkou část, pak se v maximálním ohrožení ocitnou země NATO a mimochodem i sousední země, jako je Moldavsko a Gruzie,“ usoudil Pistorius a vysvětlil, že všem musí být jasné, že „nejde jen o solidaritu s Ukrajinou, jde o naši bezpečnost a náš mír v Evropě“.
Spojené státy od Trumpova nástupu do úřadu vedly oddělená jednání se zástupci obou znepřátelených zemí, k výsledku se zatím dospět nepodařilo. Washington už minulý týden pohrozil, že USA ukončí své snahy o urovnání konfliktu, pokud Moskva a Kyjev brzy nedosáhnou pokroku v rozhovorech.
USA jsou podle dřívějších informací agentury Bloomberg v rámci budoucích dohod o příměří a míru připraveny zmírnit sankce uvalené na Moskvu a uznat ruskou kontrolu nad okupovaným poloostrovem Krym, který je podle mezinárodního práva součástí Ukrajiny. Zelenskyj trvá na tom, že Ukrajina ruskou anexi Krymu právně neuzná.