Článek
Americké ministerstvo zahraničí informovalo Kongres USA o tom, že chce reorganizovat agenturu pro mezinárodní rozvoj (USAID) a ukončit veškeré její činnosti, které neodpovídají prioritám vlády prezidenta Donalda Trumpa.
V prohlášení to oznámil americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Agentura Reuters s odvoláním na zdroje v Kongresu napsala, že ministerstvo zahraničí zákonodárcům sdělilo, že všechny zahraniční mise USAID ukončí v nynějším fiskálním roce, který v USA skončí na konci září.
USAID, která od 60. let minulého století poskytovala rozsáhlou pomoc v zahraničí, mimo jiné po přírodních katastrofách, na projekty bojující s chudobou či ochraňující životní prostředí, se podle Rubia dávno vzdálila své původní misi. „Výsledkem je to, že přínos je příliš malý a náklady obrovské,“ řekl.
Doplnil, že díky Trumpovi nyní tato chybná a fiskálně nezodpovědná éra končí. „Orientaci našich zahraničních asistenčních programů měníme tak, aby odpovídaly tomu, co je nejlepší pro Spojené státy a jejich občany,“ dodal.
Agentura pro mezinárodní rozvoj byla jedním z prvních úřadů, na který se zaměřila skupina pro efektivitu státní správy (DOGE) vedená miliardářem Elonem Muskem. Toho Trump pověřil, aby našel ve federálních úřadech a agenturách možnosti škrtů. V případě USAID se Musk i Trump nechali opakovaně slyšet, že agenturu chtějí zcela zrušit.
Federální odvolací soud v pátek rozhodl, že DOGE může v USAID dál pokračovat ve škrtech.
Trumpova administrativa již propustila stovky zaměstnanců této agentury a rozvázala smlouvy s dodavateli, rovněž ukončila poskytování služeb v hodnotě miliard dolarů, na které po celém světě spoléhaly desítky milionů lidí, připomněla agentura Reuters. Rubio tento měsíc upřesnil, že administrativa zrušila přes 80 procent programů USAID.
Co je USAID

.
Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) je agentura americké vlády, která se zaměřuje na poskytování zahraniční pomoci. Funguje od roku 1961 a jejím hlavním cílem je podpora ekonomického rozvoje, zlepšení zdravotní péče, vzdělávání a lidských práv po celém světě.
Často financuje projekty zaměřené na boj s chudobou, zdravotní krize (například nemoci jako malárie nebo HIV/AIDS) či humanitární pomoc při katastrofách. Spolupracuje nejen s místními vládami, ale i s nevládními organizacemi a firmami. USAID je součástí americké zahraniční politiky a soustředí se hlavně na oblasti, které jsou pro USA strategicky důležité.