Článek
Libye se nadále potýká s ničivými následky záplav, které před týdnem zasáhly město Darná. Nejfatálnější přírodní katastrofa, která zemi v novodobé historii postihla, si vyžádala už více než 11 tisíc obětí, další desítky tisíc lidí se nadále pohřešují.
Záchranné práce pokračují nepříliš rychle, rozsah neštěstí je obrovský. Některé čtvrti jsou stále plné bahna a trosek, mezi nimiž se potloukají toulaví psi a rodiny v nich stále zoufale hledají pohřešovaná těla svých blízkých. Kvůli nedostatku hygienických zařízení a kapacit pro zvládání takového množství mrtvých těl rovněž hrozí šíření nemocí.
Fotografie z poničeného města
Hledání mrtvých a strach z šíření nemocí. Povodněmi zničené město Darná na východě Libye bojuje o čas. Na místě operují humanitární pracovníci z organizace CARE, kteří exkluzivně poskytli Seznam Zprávám fotografie.
Nezvládnutá prevence ze strany vlády i pomalé záchranné práce, které trvají již od minulé neděle, budí ve společnosti rozrušení a silnou nevraživost, píše BBC. V pondělí se před památnou mešitou v centru shromáždily stovky lidí na protest proti vedení země.
Demonstrující provolávali protivládní hesla a někteří mávali vlajkami z okolních střech. Lidé žádali mimo jiné odstoupení předsedy východolibyjského parlamentu, který záplavy označil za přírodní pohromu, jíž nešlo zabránit.
O několik hodin později dav zapálil dům v tuto chvíli již bývalého starosty města, který byl odvolán stejně jako celá městská rada. Lidé viní úřady z podcenění povodně, která odplavila velkou část města, a tvrdí, že pohromě bylo možné předejít. Mnozí se dožadují nezávislého vyšetřování.
Libyjské úřady dříve přiznaly, že podcenily situaci. Šéf úřadu pro mimořádné situace Aly v úterý uvedl, že tamní úřady nepředvídaly rozsah katastrofy, špatně vyhodnotily meteorologické podmínky, a proto země nebyla na tragédii řádně připravená.
„Nedošlo k evakuaci rodin, které mohly být v cestě bouři a v údolích,“ uvedl pro stanici CNN. Vinou nestability v oblasti také nebyl v minulosti dodržen kontrakt s tureckou firmou, jež měla provést opravy na přehradách, které se pod náporem vody protrhly.
Pryč s novináři
Místní úřady v pondělí také údajně vyzvaly novináře, aby opustili město, jelikož brání záchranářům ve výkonu jejich práce. Arabská televizní stanice Al-Hurra oznámila, že úřady vyzvaly všechny novináře, aby co nejdříve odešli z města. Stejnou výzvu údajně obdržel také korespondent stanice Al-Džazíra.
Podle Guardianu se také objevily zprávy, že policisté v Darná o víkendu na několik hodin zadrželi a vyslýchali libyjské novináře. Libyjské mise v zahraničí nadále udělují víza, ale místní úřady přestaly reportérům udělovat bezpečnostní povolení.
Oficiální představitelé východní správy země popřeli, že by z města novináře vyháněli. Ministr vnitra východolibyjské vlády saúdskoarabské televizní stanici Al-Hadas řekl, že novináři i záchranáři ve městě pracují normálně. Komunikační spojení s městem, které i přes záplavy dosud fungovalo, bylo však v pondělí ráno přerušeno.
Ničivé záplavy v Libyi
Analýza: Rozsah katastrofy, kterou na východ Libye přinesla bouře Daniel, prohloubila roky neudržovaná infrastruktura. A za tu zase může letitá politická nestabilita.
Rozhovor: Na východě Libye je strmé pobřeží, což podle hydrologa Jana Daňhelky zesílilo srážky, které tam vyvolaly tragické povodně. Když vlhký vzduch narazí na pohoří, neunese dál vodu a ta musí vypršet, vysvětluje pro Seznam Zprávy.
První fotografie: Katastrofa, kterou v Libyi způsobila silná bouře, nemá v místě obdoby. Odhady počtů obětí rostou. Libyjské ministerstvo vnitra oznámilo, že se pohřešuje téměř 10 tisíc lidí.
Video: Podívejte se, jak libyjskou pevninu od neděle bičovala středomořská bouře Daniel.
Záplavy zásadně poničily infrastrukturu, která byla již tak poznamenána občanskou válkou. Nestabilita v rozdělené zemi má zřejmě na rozsah katastrofy zásadní vliv. Od pádu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 je Libye rozdělena mezi dvě soupeřící vlády, přičemž každou z nich podporují jiné ozbrojené skupiny a zahraniční spojenci.
V čele mezinárodně uznané vlády národní jednoty stojí v Tripolisu, západním hlavním městě Libye, premiér Abdul Hamíd Dbeiba. Usáma Hamad, premiér na východě země, vede konkurenční vládu známou jako Sněmovna reprezentantů. Moc ale ve skutečnosti na východě drží vojenský generál Chalífa Haftar, který stojí v čele Libyjské národní armády. Právě ta ovládá od roku 2019 město Darná.