Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Australský lékař Richard Scolyer, který před rokem jako první na světě podstoupil experimentální terapii nejagresivnějšího typu mozkového nádoru glioblastomu, je zatím bez rakoviny. V úterý 57letý muž oznámil, že jeho poslední vyšetření magnetickou rezonancí opět neprokázalo návrat nádoru. Experimentální léčbu vyvinul sám Scolyer ve spolupráci se svou kolegyní a přítelkyní Georginou Longovou. Typ nádoru, kterým trpěl, je velice agresivní, většina pacientů žije méně než rok.
„Abych byl upřímný, byl jsem nervóznější než při jakémkoli předchozím vyšetření,“ řekl Scolyer serveru BBC. Profesor Scolyer je jedním z nejuznávanějších lékařů v zemi. Letos byl spolu se svou kolegyní Longovou jmenován Australanem roku.
Experimentální terapie, kterou společně vyvinuli, je založena na vlastním průkopnickém výzkumu melanomu. Tým lékařů pod vedením Longové zjistil, že imunoterapie funguje lépe, když pacient užívá kombinaci léků podávanou krátce před odstraněním nádoru.
Scolyer se v loňském roce stal prvním pacientem, který tuto léčbu podstoupil. Je také prvním člověkem, kterému byla podána vakcína přizpůsobená charakteristikám jeho nádoru. Po několika náročných měsících léčby, během kterých prodělal několik epileptických záchvatů, jaterních problémů a zápalů plic, říká, že se cítí lépe. „Určitě to však neznamená, že je moje rakovina vyléčena,“ dodal.
V současné době vzniká vědecká práce, která pokroky v léčbě profesora Scolyera dokumentuje. Podle Longové je však výzkum ještě daleko do chvíle, kdy se terapie stane schváleným a regulovaným léčebným postupem.